10 yıldır iç savaştaki Suriye sandık başına gitti

10 yılı aşkın bir süredir iç savaş devam ettiği  Suriye'de halk sandık başına gitti. 2000 yılından beri ülkeyi yöneten Beşşar Esad, kamuoyu nezdinde tanınmayan iki adaya karşı yarışıyor. Fransa, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ( BAE) yaşayan Suriyeliler, büyükelçiliklerde 20 Mayıs’ta oy kullanmıştı. Bugün ise Suriye’nin başkenti Şam dahil olmak üzere Esad rejiminin kontrolündeki bölgelerde halk, devlet başkanını belirlemek için sandık başında oy kullanmaya başladı.

Seçimlerde, Beşar Esad, 67 yaşındaki Suriyeli Avukat Mahmud Merhi, 2012-2016 yıllar arasında eski milletvekili olarak görev yapan Abdullah Salloum yarışıyor. Oy verme işlemi için Esad rejimin kontrolündeki bölgelerde seçim sandıkları kurulurken, diğer bölgelerde seçim boykot ediliyor.

Sözde Arap Baharıyla 2011 yılında iç savaşa sürüklenen Suriye'de bu süre içerisinde kontrol ettiği bölgelerde 6 kez "göstermelik" seçim yapıldı. Bugün yapılan başkanlık seçimlerinde aday olabilmek için 10 yıl içinde Suriye'de ikamet şartı aranıyor. Adaylık için koyulan bu şart Suriye'deki çatışma ve kaostan kaçan Suriyelilerin aday olmasının önüne geçiliyor. 

Suriye’de 2000 yılından bu yana iktidarda olan Devlet Başkanı Beşar Esad, 2014 seçimlerinde oyların yüzde 88,7’sini alarak yeniden devlet başkanı seçilmişti. Göstermelik olarak yapılan seçimlerde sandıktan yine Beşşar Esad'ın çıkması bekleniyor.

Öte yandan çatışma ve şiddetin hakim olduğu Suriye'de seçimler ile ilgili ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab tarafından ortak bir açıklama yayınlandı. Dışişleri bakanları Suriye’deki seçimlerin "özgür ve adil" olmayacağını belirtti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7220571/10-yildir-ic-savastaki-suriye-sandik-basina-gitti