Koronada pozitif ayrımcılık! O ülkede aşı olan artık maske takmayacak!

Dünya genelinde korona virüs salgını ile mücadele devam ederken, aşı olanlara pozitif ayrımcılık devam ediyor. Güney Kore’de aşı olanlara ilişkin yeni bir adım atıldı.

AŞI OLANA MASKE ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Ülke genelinde salgınla mücadele kapsamında en az bir doz korona virüs aşısı yaptıranların açık alanda maske takması gerekmeyecek. Temmuz ayında uygulanmaya başlanacak karar ile 52 milyon nüfusun yüzde 70’inin aşılanarak bağışıklığın arttırılması için yaşlıları aşı yaptırmaları konusunda cesaretlendirmek amaçlanıyor.

AŞI OLAN KALABALIĞA KARIŞABİLECEK

Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum, düzenlediği basın toplantısında en az bir doz korona virüs aşısı yaptıranların Haziran ayından itibaren daha kalabalık bir şekilde toplanmasına izin verileceğini açıkladı. Boo-kyum, nüfusun yüzde 70’inin ilk doz aşısını yaptırmasının ardından tüm karantina önlemlerinin gözden geçirileceğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Kwon Deok-cheol, 60-74 yaş aralığındaki vatandaşların yüzde 60’ının aşı için randevu aldığını ifade etti.

Güney Kore’de, aşılama programı kapsamında ülke genelinde 12 bin klinikte 65-74 yaş aralığındaki halkın aşılamasına yarından itibaren yapılmaya başlanacak.

Güney Kore’de 707 yeni korona virüs vakası tespit edildi. Salgının başından bu yana toplamda 137 bin 682 vakanın görüldüğü ülkede bin 940 kişi hayatını kaybetti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7220360/koronada-pozitif-ayrimcilik-o-ulkede-asi-olan-artik-maske-takmayacak