Gazze'de enkaz üstünde hayat devam ediyor!

Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesinde yaşanan olayların ardından 10 Mayıs'ta Gazze'ye saldıran Siyonist İsrail, tüm dünyanın ve 2 milyar Müslümanın gözleri önünde Gazze'de katliam yaptı. Gazze'de sivil ayrımı yapmaksızın acımasız saldırılarını sürdüren teröristler, 254 Filistinliyi şehit etti. Acımasız hava saldırılarında 2 bine yakın konutu harabeye çeviren İsrail, 100 binden fazla Filistinliyi yerinden etti.

Gazze'de 21 Mayıs'ta varılan ateşkesin ardından yaralar sarılmaya, sokaklarda hayat yeniden normale dönmeye başladı.

EVLERİ YIKILAN FİLİSTİNLİLER OKULDA KALMAYA DEVAM EDİYOR

Evlerinin tamamen yıkılan veya ağır hasar alan Filistinliler sığındıkları okullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Şati Mülteci Kampı'ndaki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait Ebu Asi okulunda 19 aile, evlerinin yıkılması ya da ağır hasar görmesi nedeniyle burada kalmaya devam ediyor. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bu Filistinlilerin ne zaman evlerine dönebilecekleri ise meçhul.

ENKAZ ÜSTÜNDE SAÇ TIRAŞINA DEVAM EDİYOR

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda berber salonu yıkılan Filistinli Haşim el-Caruşe (33), mesleğini salonunun enkazı üzerinde yapmaya çalışıyor. İsrail'in sadece yerleşim alanlarını değil insanların geçimlerini sağladığı iş yerlerini de hedef aldığını kaydeden Caruş, saldırılarda kendisine ait olan ve 11 yıldan beri çalıştırdığı salonunun yıkıldığını, yanında çalıştırdığı 3 kişinin de geçim kaynağının yok olduğunu belirtti.

ENKAZ ÜSTÜNDE ÇOCUKLAR HAKLARININ KORUNMASINI İSTİYOR

Gazze'de Filistinli çocuklar, uluslararası kurumlara İsrail ihlalleri karşısında haklarının korunması çağrısında bulundu. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Gazze kentindeki El-Vahde Caddesinde İsrail saldırıları neticesinde yıkılan binaların enkazları üzerinde, İsrail bombardımanından zarar gören Filistinli aileler ve çocuklarla dayanışma amacıyla gösteri düzenledi.

Evleri yıkılan Filistinli aile, 13 yaşındaki oğulları Mahmud'un doğum gününü evlerinin enkazı üzerinde kutladı.

Enkazdan çıkardıkları briketleri üst üste koyarak masa yapan, üzerine de doğum günü pastasını yerleştiren Sabbih ailesi, balonlar ve doğum günü süsleriyle de taş yığınları arasında sıcak ve renkli bir görüntü oluşturdu.

Beyt Hanun kentinde yaşayan Muhammed Recep (17), bir binanın enkazında çocukları eğlendirmeye çalıştı.

BM'DEN İSRAİL'E SINIR KAPISI ÇAĞRISI

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapıları insani yardımların geçişine açmasına rağmen hala Filistinlilere açmadığını ve bunlar arasında tedavi için Gazze'den çıkması gerekenler de olduğunu bildirdi.  BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric günlük basın brifinginde, "Erez sınır kapısı uluslararası insani yardım çalışanlarına açık ancak 11 Mayıs'tan beri Filistinlilere kapalı tutuluyor, bunlar arasında Filistinli insani yardım çalışanları ve tedavi için Gazze'den çıkması gerekenler de var." dedi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7220206/gazzede-enkaz-ustunde-hayat-devam-ediyor