AKP'li belediyede skandal: İhtiyaç sahibi vatandaşlarla dalga geçildi

AK Partili belediyelerde skandalların ardı arkası kesilmiyor. Bu kez skandalın adresi AK Partili Yasin Kartoğlu’nun başkanlığı yaptığı Başakşehir Belediyesi'nde yaşandı. Belediye personeli bir kadın, engelli ve ihtiyaç sahibi ailelerle dalga geçen bir video çekti. 

AK Partili Başakşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan bir belediye personeli, yerinde olmadığı bir esnada Sosyal İşler Müdürü’nün makam odasına girerek yardıma muhtaç ve engelli vatandaşlarla dalga geçti. Şahıs o anları başka bir belediye çalışanına kaydettirdi. Videoda belediye çalışanı, "Vazifemiz, koli diye ağlayanlara al ulan kolinizi demektir" ifadelerini kullandı.

Videonun sosyal medyada paylaşılması üzerine skandal ortaya çıktı. Belediye apar topar açıklama yaparak personelin işine son verdiğini duyurdu. 

Başakşehir Belediyesi'ni yüzde 53.4'lük oy oranıyla AK Parti kazanmıştı. 

Skandal görüntülerde vatandaşlarla dalga geçen şahıs şu ifadeleri kullanıyor:

"Bismillahirrahmanirrahim
Ey Türk gençliği naber? Lütfen işimizi ciddi yapalım. Birinci vazifen sosyal yardım işleri müdürlüğünde çalışıp önce gelen talepleri almak. Dünya kadar gelen talepler Fatma, Sevginur, Beyhan tarafından etleri aktarılıp İlyas Aslan tarafından teker teker küfürle beraber kontrol edildikten sonra bir liste oluşturulup saha ekibi arkadaşlarına vermektir.
Evet arkadaşlar, gençler. Bu bizim en önemli vazifemizdir. Herkese koli vermek. (gülüyor)
Koli, koli, koli diye ağlayanlara ‘alın ulan kolinizi’ demektir.
İkinci vazifemiz, yaşlı hasta engelli vatandaşlarımıza telefon açıp ağlayanlara hatır, gönüllerini almaktır. İki.
Üçüncü vazifemiz. Sıcak yemek. Evinde yemek yapamayan teyzelere amcalara Kamil tarafından tespit yapıldıktan sonra sıcak yemek uygun görülüp (bağırarak) ramazanda açlara sıcak yemek vermektir.
Ey Türk İstikbalinin evlatları, ey sosyal yardım işleri müdürlüğünün fedaileri

İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifeni en iyi şekilde yerine getirmek boynunun borcudur.
Bugün 23 Nisan hep neşeyle doluyor insan.
Evet sevgili arkadaşlarım şimdi kendi vaatlerime geçeceğim. Bugün bu koltukta oturuyorum. Allah’ın izniyle bir hayalimi gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Bir gün gerçekten bu koltuğa oturursam hepinize koli vereceğim, hepinize kahve vereceğim, çikolata vereceğim bol bol tatil vereceğim sevgiyle kalın..."

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ: İŞİNE SON VERDİK

Başakşehir Belediyesi, "vatandaşla dalga geçti" haberine konu olan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü personelinin iş akdini sonlandırdı. Belediye tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde görevli personel Fatma Yüksel’in sosyal medya üzerinden yayınlanan, iş ahlakı ve iyi niyetle bağdaşmayan söylemleri sebebiyle iş akdine son verildi. Personelin alınan savunması ve yapılan araştırmanın ardından personelin bir süredir psikolojik tedavi gördüğü tespit edildi. Bu üzücü olayın personelin içinde bulunduğu psikolojik durumu istismar ederek organize edildiği anlaşılmıştır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı kasten aşağılayan bu organize plana karışanlar hakkında ilgili adli mercilerenden bilgi alınarak hukuki süreç başlatılmıştır. Videoda metin okuyan, okunan metni okuyanın eline tutuşturan, videoyu çeken ve sosyal medyada bazı hesaplarla birlikte yerel haber sitelerine servis eden personeller hakkında kurum içi soruşturma başlatılmış, hepsinin işine son verilmiştir. Bu suça iştirak eden personeller hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7216887/basaksehir-belediyesinde-skandal-ihtiyac-sahibi-vatandaslarla-dalga-gecildi