Saadet Partisi: Sedat Peker'in iddiaları araştırılsın

Saadet Partisi, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolardaki iddiaların soruşturmasını talep etti. Bildiride "İddialar Soruşturulmalıdır!" ifadesi kullanılırken atılması gereken adımlar ise sıralandı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolar, ülke gündemine damgasını vururken videolardaki iddialar hakkında herhangi bir somut adım atılmaması dikkat çekti.

Saadet Partisi, yayımladığı bildiri ile Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarda yer alan iddiaların soruşturmasını istedi. Yayımlanan bildiride, Sedat Peker'in iddiaları araştırılması istenirken atılması gereken adımlarda sıralandı.


Saadet Partisi'nden yayımlanan bildiri şu şekilde;

"Son günlerde kamuoyuna yansıyan iddialar hakkında maalesef yetkililer ve ilgililer tarafından toplumun beklediği cevap ve adımlar atılmamıştır."

Bu tür ciddi iddialara karşı atılacak etkin adımlar, haksız yere itham edilenlerin aklanarak itibarının zedelenmesi engellenebileceği gibi suç işleyenlerin adalet önüne çıkarılarak cezalandırılması toplumun adalete olan inancını da pekiştirecektir.

Bu itibarla aşağıdaki adımların derhal atılması gerekir.
Bu çerçevede;
1)İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu olan tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır.

2) İstifa etmemeleri halinde ise Cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler derhal görevlerinden alınmalıdır.

3) Soruşturmaları yürütecek savcı ve hâkimlere mesleki güvencelerinin yanında, görev yeri ve görev konuları için de ayrıca güvence garantisi sağlanmalıdır.

4) Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilerek araştırma, inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmalıdır.

5) Ayrıca TBMM’de de bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.

6) Basın yayın organlarında, bu iddialarla ilgili açılacak soruşturma ve tahkikatın şeffaf bir biçimde yer alabilmesini sağlayacak güvencenin verilmesi gerekmektedir.

Bu sürecin güvenilirliğini sağlayabilmek için sayılan bu maddelerin eksiksiz yerine getirilmesi elzemdir.

Aksi halde bahse konu olan hiç kimse hem kamuoyu vicdanında hem de tarih huzurunda kirli bir dönemin aktörleri olarak anılmaktan kendisini kurtaramayacaktır!"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7214840/saadet-partisi-sedat-pekerin-iddialari-arastirilsin