Trendyol'da skandal: Mobbing, aşağılanma, 11 saat mesai...

Dünya e-ticaret devi Alibaba'nın hisselerşnin büyük çoğunluğunu aldığı Trendyol'la ilgili skandal iddialar gündeme geldi. Çalışanların günlük 11 saat mesai yaptığı ve yönetim tarafından mobbinge maruz kaldığı iddia edildi.

Yaşar Usta isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı bilgiler şöyle:

"Trendyol çalışanları: Yönetim mobbing uygularken, müşteriler de bizi aşağılıyor | @Trendyol müşteri hizmetleri çalışanları, küçülme bahanesiyle işçilerin işten atıldığını, kalan çalışanların ise işsizliğe rağmen mobbing ve fazla çalışma saatleri sebebiyle istifa ettiğini belirtti.
Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler, ''Şirket bir dönem 'küçülmeye gidiyoruz' diyerek bazı işçileri ücretsiz izne çıkardı. Aylardır 11 saat çalışıyoruz. iş bulmak zor olsa dahi uzun çalışma koşulları ve mobbing yüzünden günlük 4-5 çalışan istifa etmek zorunda kalıyor.
Sayımız giderek azalıyor ve yeni çalışan almıyırlar. Takım liderleri ise bizi korkutarak yönetmeye çalışıyor. Normal koşullarda işlem yapıldığı sırada başka çağrı gelmesin diye yapılan tuşlama işleminin yasak olduğu söylenerek bizi işsizlikle tehdit ediyorlar.
Trendyol'un taşeronluğunu yapan 3 şirket var. Turkcell Global Bilgi, Teleperformance ve Webhelp. Bu taşeron şirketler, @Trendyol bu şirketlere baskı yaptıkça onlar da bize daha fazla baskı uyguluyorlar.
''Müşteriler ise aşırı anlayışsız. Sürekli alışveriş yapan doyumsuz, ve bizleri sürekli aşağılayan profildeler. Bizler ise işsizlik var diye tüm bu durumlara katlanmak zorunda kalıyoruz. Psikolojik olarak ciddi anlamda yıpranıyor ve zorlanıyoruz.'' diyerek tepki gösterdi.
Pandemi sürecinde hak ihlalleriyle gündeme gelen ve @Trendyol’a taşeronluk yapan Turkcell Global Bilgi’ye, iktidar tarafından ücretsiz izin kolaylığı sağlanmış ve işçiler ücretsiz izne çıkarılmıştı."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7214428/trendyolda-skandal-mobbing-asagilanma-11-saat-mesai