Tarım Bakanlığı'nı acil göreve davet etti: Çiftçi zor durumda

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Uşak’ın Eşme ilçesindeki Güney Köyü’ndeydi. Yalım, köylülerin ektiği buğday ve arpanın kuraklık nedeniyle kuruduğunu söyleyerek, Tarım Bakanlığı’nı acil göreve davet etti.

Bölgede yaptığı incelemeler ve köylülerin şikâyetleri üzerine burada açıklama yapan CHP’li Yalım, kuraklık tehdidine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“BÜTÜN ARAZİLERİMİZDE SIKINTI BÜYÜK”

“Bütün arazilerimizde sıkıntı büyük. Çünkü yağmur yağmadı ve bu pandemi sürecinde çiftçimiz daha da zor duruma düştü. Çiftçimiz tarlasını sürdü, mazot kullandı, ekti, tohum attı ama maalesef kuraklıktan dolayı hiçbir başak yok. Başak olmadığı için dönümünde, dekarında yaklaşık 400 kilogram yani 12-15 ölçek alınan buğday şu an sıfır.”

“TARIM BAKANINI GÖREVE DAVET EDİYORUM”

“Çiftçi çok zor durumda. Buradan özellikle tarım bakanına sesleniyorum. Çiftçimizin zararının tespit edilip, gerekli desteğin verilmesi lazım. Yoksa çiftçimiz önümüzdeki yıl değil gübre atmaya, bu arazileri sürme için traktöre koyacak olduğu mazotu koymaya bile gücü kalmayacak. O nedenle Sayın Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi göreve davet ediyorum.”

“81 İLİN 60’INDA KURAKLIK MEVCUT”

“81 ilin 60’ında kuraklık mevcut. Buradan Eşme’deki çiftçimizin ektiği buğdayların hiçbir başağı yok. Tekrar göreve davet çağrısı yapıyorum. Çiftçinin önümüzdeki yıl ekebilmesi adına, tekrar ektiklerinden verim alabilmesi adına, ülkede kıtlık olmaması adına gerekli desteğin muhakkak verilmesini talep ediyorum”

CHP’li Yalım’a eşlik eden bölge çiftçisi de ellerindeki ürünlerin heba olduğunu ifade ederek devlet büyüklerinden yardım isteğini yineledi.

 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7211654/tarim-bakanligini-acil-goreve-davet-etti-ciftci-zor-durumda