Rumların hayali 1974’te bitti

Halen daha Enosis hayaliyle çırpınan Rumlara, Cenevre’deki Kıbrıs konferansında cevabımızı verdik ‘Kıbrıs’ta iki devlet’ diyoruz” dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bizlerin beklentisi, gençlerimizin milli şuurla, vatan sevgisiyle ve bayrak sevgisiyle kendilerini geleceğe hazırlaması ve Doğu Akdeniz’deki ulusal çıkarlarımızı korumasıdır” dedi.

 Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın bizatihi emrini verdiği Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemi ve değeri yıllar sonra daha iyi anlaşılıyor. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Rumlar için bir son, Türkler içinse yeni bir başlangıcın müjdesi olduğu günbegün idrak ediliyor.

Tatar, 1571’de atalarının Kıbrıs’a geldiğini ve 1878’e kadar Osmanlı’nın Ada’yı yönettiğini anımsattı.

“KIBRIS’TA İKİ DEVLET” DİYORUZ

Cumhurbaşkanı Tatar, “1974’te Mehmetçiğin Ada’ya adım atmasıyla Kıbrıs Türk’ü bir kez daha bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hürriyetine kavuşmuştur. 1974’ten bu yana hiç kan dökülmemiştir. 1974’ten sonra Kıbrıs’ta iki devlet temelinde bir gelişmeyi izliyoruz. Kıbrıs’ta Rumların Enosis hayali 1974’te son bulmuştur. Halen daha Enosis hayaliyle çırpınan Rumlara, Cenevre’deki Kıbrıs konferansında cevabımızı verdik. Türkiye’nin de desteğiyle ‘Kıbrıs’ta iki devlet’ diyoruz” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bizlerin beklentisi, gençlerimizin milli şuurla, vatan sevgisiyle ve bayrak sevgisiyle kendilerini geleceğe hazırlaması ve Doğu Akdeniz’deki ulusal çıkarlarımızı korumasıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye-KKTC Gençlik Buluşması’nda, bugün Asrın Projesi olarak anılan Türkiye’den KKTC’ye Su Projesi’nin uzantısı olan KKTC Sulamaları İletim Tüneli’nin açılışını yaptıklarını belirterek, bu projede emeği geçenlere teşekkür etti. Tatar, 1571’de atalarının Kıbrıs’a geldiğini ve 1878’e kadar Osmanlı’nın Ada’yı yönettiğini anımsattı. Cumhurbaşkanı Tatar, “1974’te Mehmetçiğin Ada’ya adım atmasıyla Kıbrıs Türkü bir kez daha bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hürriyetine kavuşmuştur. 1974’ten bu yana hiç kan dökülmemiştir. 1974’ten sonra Kıbrıs’ta iki devlet temelinde bir gelişmeyi izliyoruz. Kıbrıs’ta Rumların Enosis hayali 1974’te son bulmuştur. Halen daha Enosis hayaliyle çırpınan Rumlara, Cenevre’deki Kıbrıs konferansında cevabımızı verdik. Türkiye’nin de desteğiyle ‘Kıbrıs’ta iki devlet’ diyoruz” ifadesini kullandı.

“BİZİM GÖNLÜMÜZ BİR, GELECEĞİMİZ BİR”

Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün kendileri için çok önemli olduğunu belirten Tatar, bunun sürmesi gerektiğini söyledi. Tatar, “Bizim gönlümüz bir, geleceğimiz bir ve kaderimiz bir. Bu topraklarda Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde ana vatan Türkiye her zaman yanında olmuştur. Bizlerin beklentisi, gençlerimizin milli şuurla, vatan sevgisiyle ve bayrak sevgisiyle kendilerini geleceğe hazırlaması ve Doğu Akdeniz’deki ulusal çıkarlarımızı korumasıdır” dedi. Türkiye’den gelen gençleri KKTC’de görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Tatar, gençlerin de desteğiyle KKTC’nin ilelebet yaşayacağını vurguladı. KKTC Başbakanı Ersan Saner ise programın yapıldığı Namık Kemal Meydanı’nın Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde simge olduğunu kaydederek, 1571’de Lala Mustafa Paşa’nın Osmanlı’nın bayrağını diktiği en son kale olduğunu vurguladı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7210601/rumlarin-hayali-1974te-bitti