Nuri Şahin'den Borussia Dortmund ve Liverpool itirafları!

Antalyaspor'da forma giyen Nuri Şahin, Goal'ün İngiltere edisyonuyla özel bir röportaj gerçekleştirdi. Sözlerine eski hocası Jürgen Klopp'un kendisini antrenmandan kovması hadisesiyle başlayan milli futbolcu, dünyaca ünlü teknik adama övgüler yağdırırken Liverpool'dan Borussia Dortmund'a geri dönüşü ile eski takım arkadaşları Luis Suarez ve Steven Gerrard hakkında da önemli itiraflarda bulundu. İşte 32 yaşındaki ön liberonun o açıklamaları: 

"2009 ya da 2010 yılıydı. Borussia Dortmund'da oynuyordum ve Jürgen Klopp beni antrenmandan kovmuştu. Ayrılmamı istedi çünkü başka bir oyuncuyla tartışmıştım. Gençtim ve her şeyi bildiğimi düşünüyordum. Haklı olduğumdan %100 emindim ama gitmemi talep etti. Ben de gittim. Ertesi gün geldiğimde kendi kendime 'Tamam. Belki de buradaki günlerim bitti.' demiştim. Beni kadro dışı bırakacağını düşündüm. Ancak idmana geldi ve hiçbir şey olmamış gibi davrandı. 

Hatalı olsam bile onun benim yanımda olacağını o gün anlamıştım. Hocanız hakkında bunu düşündüğünüz vakit kendinizi çok güçlü hissedersiniz. Jürgen hakkında konuştuğumda insanların sıkıldığını düşünüyorum. Ancak her oyuncusunda olduğu gibi benim üzerimde de büyük bir etkisi var. Dortmund, Mainz ve Liverpool'daki herhangi birine sorduğunuzda da size aynı şeyleri söyleyecektir. 

Klopp'un antrenörlüğü konusunda hiçbir şüphe yok. Fakat onun en çok sevdiğim yanı insan olması. Size insani bir seviyede dokunuyor. "Nasılsınız?" dediğinde bunu yalnızca sormak için yapmıyor, kalbiyle soruyor. Bir probleminiz varsa kendisi çözmek için oradadır. Size zaman ayırıyor ve sizi önemsiyor. 

Bazen elbette sert bir kişiye dönüşebiliyor. Ancak ertesi gün geldiğinde aranızda hiçbir meselenin kalmadığını biliyorsunuz. Sevdiğim yönü ve ondan öğrendiğim şey de tam olarak bu. Eğer uzun yıllar boyunca iyi bir antrenör olmak istiyorsanız aynı zamanda iyi bir insan olmalısınız. Çünkü futbolcular bunu hissediyor. Yalan söyleyemezsiniz ve Jürgen de söylemiyor. O, olduğu gibi. Çok başarılı olmasındaki önemli faktörlerden biri de bu.

Futbolda kötü bir sezon geçirebilirsiniz. Özellikle de Şampiyonlar Ligi ve Premier Lig'i kazandığınız böylesine başarılı ve tarihi sezonlardan sonra... Bu kadar büyük başarıların ardından bazı düşüşlerin yaşanması normal. Üstelik bir de sakatlarınız varsa kendinizden ne bekleyebilirsiniz ki? Belki de dünyanın en iyi stoperi olan Virgil van Dijk'tan bahsediyoruz. Onun yokluğunda defansta iyi bir ikili yakalamakta sıkıntı yaşıyorsunuz. Çünkü her hafta değişiklik yapıyorsunuz. Sonra da orta sahalar stoper mevkisinde oynamaya başlıyor. Bu, kolay bir durum değil. Geri dönmelerinin an meselesi olduğunu düşünmem de bu yüzden. Bu sezonu Şampiyonlar Ligi'ne kalarak mümkün olan en iyi şekilde bitirmek istiyorlar. Ancak Liverpool gelecek yıl geri dönecek. Bundan çok eminim.

Liverpool'da oynadığım her dakikayı çok sevdim. Harika insanlarla çok iyi organize edilmiş bir kulüptü. Oradaki pek çok kişiyle hâlâ temas hâlindeyim. Bana ve aileme daha önce hiç görmediğim şekilde yardımcı oldular. Yerleştiğimizden ve kendimizi iyi hissettiğimizden emin oldular. Tek problem, Dortmund'un beni arayarak 'İstersen gel.' demesi oldu. O anda da herkesin Liverpool'da istediğim kadar süre alamadığımı anlayabildiğini düşünüyorum. 

Dortmund beni istedi ve ben de orada iyi bir sezon geçirebilme potansiyelini gördüm. Takıma, arkadaşlarıma ve aileme geri dönmemin tek nedeni buydu. Liverpool, taraftarlar, stadyum ve Melwood'a aşık olmuştum. Melwood'da kendimi evimde gibi hissediyordum. Zaten böyle hissetmeniz için inşa edilmişti ve çok hoştu. Yine de herkesin beni anlayabildiğini düşünüyorum. O esnada Dortmund benim için daha iyi bir yerdi. 

Eski takım arkadaşlarımdan Luis Suarez çılgındı. Harika bir insandı ama oyuncu olarak da inanılmazdı. Steven Gerrard, Pepe Reina, Daniel Agger, Martin Skrtel ve Jordan Henderson gibi isimler de oradaydı. İyi bir takımdık ve orada geçirdiğim zamanın tadını çıkardım. Gerrard bir liderdi. Takımı kendi tarzında nasıl yönettiğini görmek güzeldi. Sürekli bağırmazdı. Rol yapmıyordu ama konuştuğunda dinlemen iyi olurdu. Gerçekten inanılmazdı."

 

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7200348/nuri-sahinden-borussia-dortmund-ve-liverpool-itiraflari