HDP'den Millet ve Cumhur ittifaklarına 'HSK pazarlığı' tepkisi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yargının geldiği durumun bilindiğini ifade etti.

Meral Danış Beştaş, 7 kişilik Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin, Millet ve Cumhur ittifakları arasında "ilkesiz ve pazarlığa dayalı yöntemle belirlendiğini" savundu.

HDP olarak, bugün HSK üyelerinin belirleneceğini TBMM Karma Komisyonu toplantısı ve üye seçimine katılmadıklarını belirten Beştaş, bu seçimin demokratik yöntemle yapılabilmesi için daha önce önerilerini sunduklarını ancak bunların kabul edilmediğini söyledi.

MİLLET VE CUMHUR İTTİFAKLARI ARASINDA HDP PAZARLIĞI YAPILDI

Bazı adayların öz geçmişlerinde "siyaseten bağlılığını ilan etmek zorunda kaldıklarını" belirten Beştaş, "İşte Türkiye'de yargının yerlerde olmasının altındaki sebep de budur." dedi.

Millet ve Cumhur ittifakları arasında doğrudan ilkesiz ve pazarlığa dayalı yöntemle 7 kişilik HSK Kurulu belirlendiğini savunan Beştaş, "Pazarlıkla anlaştılar. Liyakat yok, bağımsız ve tarafsız kişilerin seçilmesi yok. Bu pazarlık ve baştan sona ilkesiz ve pazarlığa dayalı anlaşmadır." diye konuştu.

ARTIK YARGIYA GÜVEN SIFIRIN ALTINA İNECEKTİR

HSK'nın 4 üyesinin Cumhur, 3 üyenin de Millet ittifakına verileceğini söyleyen Beştaş, şunları kaydetti:

"Biz pazarlığın ve ilkesizliğin tarafı olmadık ve olmayacağız. Çünkü biz HSK'nın yapısını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu yeni HSK da yeni vahim kararlara imza atmaya devam edecektir.
Yargıya olan güven zaten yerlerde sürünüyordu. HSK'nın 7 üyesinin pazarlık usulüyle, partilere bağlılıkla ve ilkesiz bir yaklaşımla belirlenmiş olması sonucu, artık yargıya güven sıfırın altına inecektir. Türkiye'de kimse kendini güvende ve özgür hissetmeyecektir."

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7198040/hdpden-millet-ve-cumhur-ittifaklarina-hsk-pazarligi-tepkisi