Tüm Türkiye’de büyük Kudüs konvoyu

Mescid-i Aksa direnişi için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye’de, “Kudüs Konvoyu’nda Buluşuyoruz” sloganıyla bir araç konvoyu düzenlendi. Birçok STK’nın destek verdiği ve 81 ilde eş zamanlı gerçekleşen konvoylarda, tüm dünyaya, terör devleti İsrail’in yaptığı zulümlere karşı harekete geçilmesi gerektiği mesajı verildi.

Mescid-i Aksa direnişi için ülkemizde düzenlenen protesto ve eylemlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye’de “Kudüs Konvoyunda Buluşuyoruz” sloganıyla bir araç konvoyu düzenlendi. Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik katil İsrail saldırılarının protesto edildiği konvoy, İstanbul’da İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasından yola çıkan araçların 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde buluşmasıyla gerçekleşti. Ankara’daki konvoy ise Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde başlayıp Melike Hatun Camii önünde son buldu. Anadolu Gençlik Derneği (AGD), İHH İnsani Yardım Vakfı, Memur-Sen ve Kudüs Şûrası başta olmak üzere birçok STK’nın destek verdiği konvoylarda okunan ortak basın açıklamasında terör devleti İsrail’in yaptığı insanlık dışı zulmüne karşı harekete geçilmesi gerektiğinin mesajı verildi.

“GENÇ YAŞLI DEMEDEN FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZ ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR”

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, Ankara’da ve tüm Türkiye’de düzenlenen konvoylarda STK’ların ortak hazırladığı bir basın açıklaması da okundu. Terör devleti İsrail’in 1948 yılından itibaren sistemli olarak devam ettirdiği saldırı ve katliamların hatırlatıldığı açıklamada, “Filistinli kardeşlerimizi şehit etmeye, evlerinden ve topraklarından çıkarmaya, masum insanları tutuklamaya, tecavüz, küstahlık ve şımarıklığına dünya kamuoyunun gözü önünde devam etmektedir. Terör örgütü İsrail’in mübarek Ramazan ayında başlattığı ve Ramazan Bayramı’nda devam ettirdiği saldırılarda 200’e yakın Filistinli kardeşimiz şehit oldu. Binlerce Filistinli kardeşimiz yaralandı. Şehit olanların 60’ı çocuk yaşta Filistinli kardeşlerimiz. Kundaktaki bebeklerden sokakta oynama çağına gelmiş çocuklara, delikanlı genç kardeşlerimizden hamile annelere, genç yaşlı demeden Filistinli kardeşlerimiz şehit düşmüştür” ifadelerine yer verildi.

“ZAFER İSLAM’INDIR ZAFER YAKINDIR”

Türkiye ve tüm İslam âlemindeki Müslümanların Mescid-i Aksa direnişi için başlattıkları eylemlerin önemine dikkat çekilen açıklamada, “Yapılan eylemler, başta Kudüs olmak üzere tüm İslam beldeleri ve mazlum coğrafyalar kutlu bir zaferle Siyonizm’den kurtulana dek devam edecektir. Cenab-ı Allah, Filistinli kardeşlerimizin şehadetlerini kabul etsin. Özgür Mescid-i Aksa ve Filistin için direniş gösteren kardeşlerimize güç ve kuvvet versin. Allah burada toplanan kardeşlerimize, Özgür Mescid-i Aksa’da omuz omuza namaz kılmayı nasip etsin. Özgür Filistin topraklarında kardeşlerimizle beraber bir arada olmayı nasip etsin. Yaptığımız dualar tüm mazlum coğrafyaların kurtuluşuna vesile olsun. Zafer İslam’ındır, zafer yakındır” denildi.

KONVOYA DESTEK VEREN STK’LAR

Mescid-i Aksa direnişi için İstanbul’da düzenlenen konvoya; Anadolu Gençlik Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Memur-Sen, YENİAD, Kudüs Şûrası, Anadolu Engelliler Birliği Derneği, Anadolu Öğrenciler Birliği, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, Beytülmakdis Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Birikim Eğitim Vakfı, Burak Derneği, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  Cihannüma, DİN-BİR-DER, ESAM, ESDER, Ensar Vakfı, Evrensel Hafızlar Derneği, Eldenele Derneği, Emekli Memur-Sen, Fârukiye Vakfı, Filistin Vakfı, GESEDER, GÖLİMDER, Hak-İş, HUDER, İKEV, İÇAN, İYF, İdari ve Bürokratlar Birliği Derneği, İGEDER, İLKDER, İnsan ve Medeniyet Derneği, İMD, FİMED, ISRA, Kudüs Bilinci Derneği, KUTAD, MİHVAK, MİRASIMIZ, Mimber-i Aksa Derneği, MÜSİDER, Nisaülaksa Derneği, Peygamber Sevdalıları, ÖĞ-DER, ÖNDER, PDD, Saye Derneği, Safa Vakfı, Sağlık ve Medeniyet Derneği, Siyer Vakfı, UDEF, Vuslat Derneği, UKEAD, TEKDER, Temiz Toplum Derneği destek verdi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7195046/tum-turkiyede-buyuk-kudus-konvoyu