İnsandan ayırt edilemeyen yapay zeka LaMDA tanıtıldı

Google’ın ev sahipliğinde her yıl düzenlediği, fakat koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene iptal edilen Google I/O etkinliği, başladı. 18-20 Mayıs tarihleri arasında sürecek etkinliğin en önemli buluşu Google’ın yeni teknolojilerden birisi LaMDA dil modeli oldu.

LaMDA, insan doğasının bilgisayar dünyasına getirilen birebir versiyonunu olacak. Bir başka deyişle LaMDA’nın ana amacı, yapay zekâyla yaptığınız sohbeti olabildiğinde doğal bir hale getirmek. LaMDA henüz geliştirilme safhasında olsa da Google tarafından paylaşılan örnekler, teknolojinin potansiyelini göstermesi açısından hayli dikkkat çekici.

LaMDA sayesinde yapay zekâyla istediğimiz herhangi bir konuda konuşabiliyoruz. LaMDA’nın verdiği cevaplar insan ağzından çıkmış gibi duyuluyor. LaMDA ile günlük yaşantımızda uyduğumuz diyaloglar özellikle betimlemeler ve benzetmeler ön plana çıkacak. LaMDA bunu nasıl başarıyor derseniz hayli bir karmaşık teknoloji sayesinde diyebiliriz

LaMDA bu kadar iyi bir diyaloğu kavramları öğrenerek gerçekleştirdi.

Bu kavram ağı binlerce farklı seçeneği listeleyebiliyor. Diyalog, olabildiğince uzatılıyor. Duyduğumuz cevaplar ise tıpkı bizim diyaloglarımızdaki gibi yalnızca o ana özel oluyor.

LaMDA zaman zaman saçma cevaplar da verebiliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi teknoloji henüz geliştirilmekte.

Bu saçma cevaplara örnek verecek olursak. LaMDA Pluto gezegeninin takla attığını söyleyebiliyor.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7192517/insandan-ayirt-edilemeyen-yapay-zeka-lamda-tanitildi