Sedat Peker'in uyuşturucu açıklaması sonrası operasyonlar mı hızlandı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un Türkiye'de son dönemde uyuşturucu operasyonları gerçekleştirildiğine dair açıklamaları dikkat çekiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Suriye açıklarında bir teknede 1,5 ton uyuşturucu madde ele geçirildiğini duyurdu.

Kişisel Twitter hesabından operasyonun detaylarını içeren bir paylaşımda bulunan Soylu, "Sahil Güvenlik, Emniyet; Narkotik-Havacılık İHA-Özel Harekat birimlerimizce, Suriye açıklarında, uluslararası sularda büyük bir başarıya imza atıldı. Müdahale edilen gemide 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi. Allah nazardan korusun" ifadelerini kullandı.

Ayrıca İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ise uluslararası sularda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın beraber gerçekleştirdiği "Onur operasyonu" olarak adlandırılan uyuşturucu operasyonuna dair, "Coğrafi konumumuz itibarıyla uyuşturucudan doğrudan etkilenen ülkeler arasındayız. Avrupa'ya transfer edilen başta eroin olmak üzere Afyon türevleri kaçakçılığında, Avrupa'da üretilen ve Asya'ya sevkiyatı yapılan sentetik uyuşturucu, Güney Amerika'da üretilen ve Avrupa ile Asya'ya sevkiyatı yapılan kokain kaçakçılığında transit bir ülke konumundayız ve aynı zamanda hedef ülke konumundayız" açıklaması yaptı.

BİR OPERASYON HABERİ DE TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ'TAN
 
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un İskenderun Limanında 313 milyon liralık captagon uyuşturucu hap yakaladığını duyurdu.
 

İskenderun Limanı'nda 313 milyon liralık captagon uyuşturucu hap yakaladığını önceki günkü paylaşımıyla açılayan Bakan Muş, şu ifadeleri kullanmıştı:

"1) Bugün; Bakanlığımıza bağlı gümrük muhafaza ekiplerince bugüne dek gerçekleştirilen en yüksek miktarlı "Captagon" cinsi uyuşturucu madde yakalaması gerçekleştirilmiştir.

2) Birleşik Arap Emirlikleri'ne transit edilmek üzere İskenderun Limakport Limanına gelen 17 konteyner yükü “bina taşı” beyan edilen eşyada 15-16 Mayıs tarihlerinde Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince arama gerçekleştirilmiştir.

3) Yapılan aramada 11 konteyner içerisinde 1.072,6 kg (6.264.259 adet) “Captagon” cinsi uyuşturucu hap ele geçirilmiştir. Ele geçirilen maddenin yaklaşık piyasa değeri 313 milyon TL’dir.

4) Titiz bir çalışma neticesinde bu büyük yakalamayı gerçekleştiren bakanlık personellerimizi tebrik ediyorum.

Zehir tacirlerine geçit vermemek için azami gayretlerimizi sürdüreceğiz."

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ

Sedat Peker'in Türkiye'ye kokain sokulmak istendiğini açıklaması sonrası dikkatler uyuşturucu operasyonlarına kesildi.

Sedat Peker yayımladığı 3. videosunda Kolombiya'dan Türkiye'ye gönderilecek 4 ton 900 kilo kokainin Mehmet Ağar vasıtasıyla Türkiye’ye sokulduğunu, ancak bu transferin Kolombiya’da yapılan bir operasyonla engellendiğini iddia etmişti.

Sedat Peker, yayımladığı 5. video da bu iddiaya devam etti şunları söylemişti:

"Kolombiya'dan yüklenen 4 ton 900 kilo kokainin, açık kaynaklarda dahi İzmir'de bir kimya şirketine geldiği ortadayken ve bunu Kolombiya Milli Savunma Bakanı, Kolombiya Organize Şuçlar Daire Başkanı ve diğer yetkililer basın önünde açıklamışken, bu ihbar kabul edilerek, Kolombiya devletinden yazı gelmese bile bu bahsi geçen şirketle ilgili herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Bu konuyla ilgili gözaltı kararı olmuş mu? Eğer olmamışsa bu konuyla ilgili iki tane müfettişin İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilerek, orda bu konuyla ilgili rapor hazırlanmasının istenmesine.."

4 TON KOKAİN OLAYI NEDİR?

Haziran 2020'de Kolombiya'da polis, ülkenin güneybatısındaki Buenaventura limanında yaklaşık 5 ton kokain ele geçirdi. Özel eğitimli köpeklerce bulunan kokain, toz kauçuk taşıyan iki konteynerin içinden çıkmıştı.

Kolombiya narkotik polisinin direktörü Jorge Luis Ramirez Aragon, söz konusu konteynerlerin Türkiye'ye götürülmesinin planlandığını belirttilmişti.

Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Twitter hesabından paylaştığı mesajda narkotik polisini tebrik etti. Trujillo, "son varış yeri" Türkiye olan 4,9 ton kokainin yaklaşık 265 milyon dolar değerinde olduğunu açıklamıştı.

Ayrıca bunun, Kolombiya polisinin koronavirüs pandemisi döneminde ele geçirdiği en büyük uyuşturucu miktarı olduğu belirtiliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7191271/sedat-pekerin-uyusturucu-aciklamasi-sonrasi-operasyonlar-mi-hizlandi