İzlediğiniz dizilere dikkat! Kırmızı oda neden eleştiriliyor?

Televizyonun bu etkisinin görüldüğü en baskın ve en yaygın araçlardan biri kuşkusuz dizilerdir.

Özellikle pandemi döneminde popüler olan psikoloji temalı dizilerin kişiler üzerinde bıraktığı tahribat inanılmaz.

 Genellikle haftalık olarak yayımlanan televizyon dizileri çoğu zaman duygulara odaklanan hikayeler veya yaşam olaylarına yönelmiş olması gerçekçi olmayan beklentiler meydana getiriyor.

O yüzden bir terapinin ya da terapistin nasıl olması gerektiğine yönelik yanlış bir algı oluşturabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan uzmanlar psikoloji temalı dizilerin ruhsal destek almayı normalleştirdiğine dikkat çekerek tıbbi sağlığa verilen önemin ruh sağlığına da verilmesi gerektiği konusunda düşüncelerin yaygınlaşmasını sağladıklarına da dikkat çekiyor.

Ancak bu tür dizilerin geçmiş travmatik yaşantıların tetiklenmesine sebep olabildiğini de vurguluyor. Psikoloji temalı dizilerin özellikle 18 yaş altındaki bireylerin izlememesi gerektiğine işaret ediyor.

Bazı diziler ise psikoloji temalı diziler ile terapi odasının mahremiyet ve güvenilirliğin olduğu bir alan olmaktan çıkabiliyor bu durumda da kişilerin psikoterapiye gitmelerini engelleyebilmektedir.

Diziler psikoterapiste yönelik yönlendirme, edilgen olma, empati yerine sempati gelişimi, temas etme, sarılma gibi gerçekçi olmayan beklentilerin oluşmasına ve kişilerin geçmiş travmatik yaşantılarının tetiklenmesine sebep olabiliyorlar.

Yetişkinlerin geçmiş yaşantılarına veya ebeveynlerine yönelik olumsuz duygular da çıkabiliyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında 18 yaş altındaki kişiler için gelişimlerinin devam etmesinden dolayı psikolojik temalı dizileri izlememesini tavsiye ediyoruz.” 

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7191221/izlediginiz-dizilere-dikkat-kirmizi-oda-neden-elestiriliyor