Bu anlaşma feshedilmeli

2 milyarlık İslam âlemi, sivil toplum tepkileri ve resmi ağızlardan kınamalar dışında somut ve gerçek adımlar bekliyor. İslam İşbirliği Teşkilatı bile hâlâ BMGK’dan medet umuyor. “Bu konuda ne gibi yaptırımlar olabilir” sorusuna cevap hazır: Normalleşme anlaşmasını yırtıp atmak! Geçtiğimiz aylarda Resmî Gazete’de yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılan Türkiye, İsrail’le normalleşme anlaşmasını da feshederek beklenen somut adımlara öncü olmalı.

ABLUKA KALKMADI, ZULÜM DAHA DA BÜYÜYOR

Türkiye ile İsrail arasında 2013’ten beri sürdürülen gizli müzakereler neticesinde “27 Haziran 2016’da “normalleşme” anlaşması imzalandı ve 20 Ağustos 2016’da da TBMM’de kabul edildi. Anlaşmaya göre İsrail, Mavi Marmara şehitlerinin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyeceğini açıklarken, anlaşmayla beraber İsrail’e açılan Mavi Marmara davalarının düşmesi de kabul edildi. Böylece İsrailli askerler, Meclis kararıyla hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutuldu. O dönemde bir kısım medya tarafından Gazze “ambargosunun” kalkacağı iddia edilse de, işgalci İsrail’in başbakanı Netanyahu, İsrail’in denizden Gazze “ablukasını” sürdüreceğini açıklamıştı.

NORMALLEŞME CESARET VERİYOR

İsrail, Türkiye ile imzalanan normalleşme anlaşması sayesinde ekonomik ve siyasi olarak nefes aldı.

* Anlaşmayı imzalayan Netanyahu’nun, “Bu anlaşmanın İsrail ekonomisine muazzam etkileri olacak” sözleri bunu doğrularken, bu anlaşmadan cesaret ve ilham alan İsrail, bu süreçte başka İslam ülkeleriyle de “normalleşti”. 

* Gazze’ye uygulanan ablukayı kaldırmayacağını açıklayan İsrail’in bu açıklamasına rağmen, “ambargo”nun kalkacağı açıklandı. Bu anlaşmadan cesaret alan İsrail, Gazze’ye saldırılarını sürdürürken Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik tasallutlarını da artırdı.

MİLLî GAZETE - 28 HAZİRAN 2016

28 Haziran 2016 tarihli Millî Gazete manşetinde, İsrail’le normalleşme anlaşmasının çelişkileri ve mahzurları ortaya konulurken İsrail’in anlaşmadan duyduğu memnuiyet ve Hamas’ın “İsrail’le normalleşilemeyeceği” yönündeki açıklamaları yer almıştı.

GAZZE, ABD SİLAHLARIYLA VURULUYOR!

Siyonizm’in hamisi ABD yönetiminin, terörist İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından kısa bir süre önce İsrail’e 735 milyon dolarlık hassas güdümlü mühimmat satışına onay verdiği ortaya çıktı.

Joe Biden yönetiminin 5 Mayıs’ta İsrail’e 735 milyon dolar değerinde Müşterek Direkt Taarruz Mühimmatı (JDAM) olarak da bilinen hassas güdümlü füzelerin satışına onay verdiğini Kongre’ye tebliğ ettiği kaydedildi. Bu satış tebligatı, Kongre’de 15 günlük değerlendirme süreci için bekletilirken, özellikle de Demokrat Kongre üyelerinden bazılarının bu satıştan rahatsız olup detaylarına ilişkin bilgi talebinde bulunduğu ifade edildi.

Bir Kongre üyesinin, “İsrail yönetimine ateşkes için baskı yapmadan bu satışa onay vermenin, Filistinlilere yönelik kıyımın devam etmesine yol açacağını” ifade ettiği belirtildi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden yetkililer, alımın Boeing tarafından tedarik edilecek “doğrudan ticari satış” kapsamında olduğu bilgisini paylaştı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD Dışişleri yetkilisi, satış onayını inkâr da etmeyeceğini dile getirdi.

ABD bir taraftan çatışmalardan kaygı duyduğunu ifade ederken diğer taraftan İsrail’e “kendini savunma hakkı” bahanesi ile destek vermeye devam ediyor.

İRAN’DAN ABD’YE TEPKİ

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, abluka altındaki Gazze’ye yönelik ağır saldırılarını sürdüren İsrail’e mühimmat satışına onay veren ve BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) saldırıların durdurulması yönündeki çabaları engelleyen ABD yönetimine tepki gösterdi. Zarif, “Amerikan yapımı mühimmatlar masum Filistinlilerin üzerine yağarken ABD daha çok çocuğu daha fazla ‘hassasiyetle’ öldürebilmesi için İsrail’e 735 milyon dolarlık başka ‘hassas’ füzeler daha veriyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İsrail’in Filistin’deki saldırılarıyla ilgili BMGK’nın yapmayı planladığı ortak açıklamayı da engellemesine işaret eden Zarif, “ABD, muhtemel en hafif BMGK açıklamasını dahi engelliyor. İsrail ve destekçisi çirkin yüzlerini gösterirken dünya izliyor” dedi.

ILHAN OMAR’DAN SİLAH SATIŞINA TEPKİ

ABD Kongresi’ndeki ilk kadın Müslüman vekillerden ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Ilhan Omar, İsrail’e silah satışına onay veren Joe Biden yönetimine tepki gösterdi. ABD Kongresi’ndeki ilk kadın Müslüman vekillerden Omar, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’e hassas güdümlü füze satışına onay veren Biden yönetimini eleştirdi. Omar, “Biden yönetimi için, şiddetin artması ve sivillere yönelik saldırıların ardından Netanyahu’ya koşulsuz şekilde 735 milyon dolarlık hassas güdümlü silah satışına izin vermesi şok edici” dedi.

SİYONİSTLER 20 YILDA 3 BİN ÇOCUĞU ŞEHİT ETTİ

İsrail, tüm dünyanın gözü önünde çocuk katliamına devam ediyor. Siyonist İsrail, son 20 yılda 3 binden fazla çocuğu şehit ederken, son saldırılarda ise 64 çocuk şehit oldu.

İsrail Gazze’de katliam yapmaya devam ediyor. Siyonist İsrail güçleri 10 Mayıs’tan bu yana Gazze’de en az 61 çocuğu katletti! Filistin’de çocukları hedef alan Siyonist rejim 20 yılda 3 binden fazla çocuğu şehit etti. Eli kanlı teröristler, tüm dünyanın gözü önünde çocuk katliamına devam ediyor. 

Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah olaylarının ardından Siyonist İsrail Gazze’de katliam yapmaya devam ediyor. Siyonist İsrail güçleri 10 Mayıs’tan bu yana Gazze’de en az 61 çocuğu katletti! Filistin’de çocukları hedef alan Siyonist rejim 20 yılda 3 binden fazla çocuğu şehit etti. Eli kanlı teröristler tüm dünyanın gözü önünde çocuk katliamına devam ediyor.

Ramazan ayında Siyonist İsrail’in Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinli ailelerin zorla tahliye edilmeye çalışılmasıyla başlayan gerginlik, 7 ve 10 Mayıs’ta Mescid-i Aksa baskınlarıyla daha da tırmandı. Siyonist İsrail, Mescid-i Aksa’yı savaş alanına çevirirken, Gazze’ye 10 Mayıs’ta hava saldırısı başlattı. Hamas ise İsrail’in saldırılarına roketlerle karşılık verdi.

ABD ve Avrupa devletlerinden Siyonist İsrail’in ‘kendini savunma’ hakkına ilişkin skandal açıklamalar gelirken, Filistin’de 64 çocuk şehit oldu. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail’in 7 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara yönelik saldırılarına Filistinli direniş gruplarının karşılık vermesiyle Gazze’ye başlattığı saldırılarda şimdiye kadar 61’i çocuk, 36’sı kadın 212 kişi hayatını kaybetti, en az 1.400 Filistinli yaralandı.

20 YILDA 3 BİNDEN FAZLA ÇOCUK ŞEHİT

Filistin Enformasyon Bakanlığı’nın verilerine göre, son 20 yılda İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında 3 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. İnsan hakları kuruluşları, İsrail’in hava saldırılarında çocukların da içlerinde olduğu sivil binaların kasıtlı olarak hedef alındığını ve Batı Şeria gibi işgal altındaki bölgelere “güvenlik gerekçesiyle” yapılan baskınlarda da İsrail askerlerinin hedef gözetmeksizin ateş açtığını belirtiyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7190333/bu-anlasma-feshedilmeli