İbrahim Kahveci: Kasada para yok, milletten oluk oluk para toplanıyor

Türkiye ekonomisinde yaşanan kriz AKP iktidarı kabul etmese de her geçen gün derinleşiyor.

Ekonomide yaşananlar bütçeyi de derinden sarsıyor.

Merkezi Yönetim Bütçesi Nisan ayında -16,9 milyar lira açık verdi. Geçen yıl aynı ayda bütçe açığı -43,2 milyar liraydı.

Ocak-Nisan dönemi olarak ise bütçe 5,9 milyar lira fazla verdi. Geçen yıl ise ilk dört aylık bütçe dengesi -72,8 milyar lira açık vermişti.

Bu bilgileri hatırlatan Karar yazarı İbrahim Kahveci bugünkü yazısında "Faiz giderinin 55,3 milyar liradan 67,5 milyar liraya yükseldiği bütçede ilk dört aylık faiz dışı denge ise 73,4 milyar lira fazlaya döndü. Geçen yıl ilk dört aylık faiz dışı denge ise -17,5 milyar lira açık şeklindeydi” hatırlatmasında bulunuyor.

"Türkiye cari açık yanında bir de döviz rezervi çok sorunlu bir ülke durumundadır” diyen Kahveci özetle şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Merkez Bankasının olan dövizi satıldığı gibi, swap yolu ile ödünç alınan dövizleri de satılmıştır. 128 milyar doları aşan döviz satışı sonrası eksi rezerve geçilmiş olması, ülkede bütçe açığını kapatma zorunluluğu doğurmuş olabilir. Ama unutmayalım ki, pandemi sürecinde özellikle çalışma gücünü kaybeden insanlar ve esnaf çok zor zamanlar geçirmektedir.
Bütçe’ye bu derece para toplanırken, giderler nasıl kısılmıştır?...
Pandemi dışında dahi faiz dışı açık veren bütçemiz şu anda pandeminin en zor şartlarında faiz dışı dengesi 73 milyar 373 milyon lira fazla vermiş durumda.
Hem gelir tarafı oluk oluk para aktığını gösteriyor, hem de gider tarafından vatandaşa zırnık verilmediği anlamına geliyor.
Geçen yıl Merkez bütçe hedeflediği gelirin 73 milyar lira fazlası para toplamış ama yine Merkezi Bütçe pandemi yardımı sadece 8 milyar lirada kalmıştı.
Şu anda bütçede faiz dışı fazlanın pandemide kullanılabileceği düşünülse bile sadece ilk dört ayda harcanabilir gelir fazlasının 73,3 milyar liraya ulaştığı görülmektedir.
Neden bu kadar kemer sıkıldığını ve neden vatandaşa yardım yapılmadığını anlamak hayli zor olsa gerek.
Bütçeye para veren vatandaş, bütçeden destek bulamıyor."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7188996/ibrahim-kahveci-kasada-para-yok-milletten-oluk-oluk-para-toplaniyor