Sedat Peker için verilen son koruma polisi kararı da ortaya çıktı

Sedat Peker’in yayınladığı videolar aracılığıyla devlet-mafya ilişkilerine dair iddiaları gündemdeki yerini korurken kritik bir belge ortaya çıktı. Buna göre, Peker hakkında verilen son koruma polisi kararı, yurt dışına çıkmadan 8 ay öncesine ait.

Sedat Peker’in iddialarına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Mehmet Ağar cevap vermiş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Elinde belge bilgi olan hemen mahkemeye gitsin” demişti.

Odatv’de yer alan belgeye göre, 20 Mart 2018 tarihli ‘İstanbul Valiliği İl Koruma Komisyonu Karar Tebliği’nde, Peker’in korumasının görevine devam etmesi kararı alınıyor.

AK Parti'den Sedat Peker'in iddialarına 'kurgu ürünü' savunması

Sedat Peker'e koruma polisi tahsis edildiğinin yazısı ortaya çıktı

Kararda aynen şu ifadeler yer alıyor:

“Sayın Sedat Peker, Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre koruma ile ilgili durumunuz 22 Şubat 2018 tarihinde toplanan İl Koruma Komisyonu’nda değerlendirilerek karara bağlanmıştır.
İl Koruma Komisyonu’nun 22 Şubat 2018 tarihli toplantısında hakkınızda ‘1 (Bir) Personel ile Yakın Koruma tedbiri ile Korunmasının Devamına’ şeklinde karar verilmiş, alınan komisyon kararı Valilik ‘Olur’una istinaden yürürlüğe girmiştir.
Koruma Hizmetleri Yönetmeliği ve Yönergesi’nin ‘Tanımlar’ başlıklı 4’üncü maddesinde ‘Yakın Koruma: Korunacak kişiye konutu dışında refakat etmek suretiyle alınacak koruma tedbirlerini’ ifade eder denilmektedir.
Koruma hizmetimizin etkin bir biçimde yerine getirilebilmesi, korumanızda görevlendirilen personelin, koruma ile ilgili uyarılarını dikkate almanız ve tarafınıza tebliğ edilen hususlara uymanız ile mümkün olacaktır.”

Yurt dışına çıkmadan 8 ay önce

Sedat Peker’e verilen koruma kararı 2019'da da devam ediyor. 30 Nisan 2019 tarihinde verilen karar da 2018’deki ile aynı. Sedat Peker, 2019 Aralık ayında yurtdışına çıktığını açıklamıştı. Yani bu koruma kararı Sedat Peker'e Karadağ’a gitmeden 8 ay önce veriliyor.

Dosyalar ne zaman açıldı?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, dün yaptığı açıklamada Peker’in İstanbul ve Bursa’da iki ayrı dosyası olduğunu bildirmiş, ancak dosyaların başlangıç tarihlerini açıklamamıştı.

Peker hakkında verilen koruma kararının bu dosyalardan önce mi yoksa sonra mı olduğu henüz bilinmiyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7176579/sedat-peker-icin-verilen-son-koruma-polisi-karari-da-ortaya-cikti