UCM Başsavcısından Siyonist İsrail'e sert uyarı!

Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduğuna karar veren ve Siyonist İsrail'e karşı soruşturma başlatan Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in Mescid-i Aksa ve Gazze'de uyguladığı şiddeti dosyaya ekleyeceğini duyurdu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda,  Kudüs ve Gazze'de yaşanan son İsrail saldırılarının ardından, şiddet olaylarını takip ettiklerini belirterek her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu.

UCM'nin Twitter hesabından Bensouda'nın açıklaması paylaşıldı.

Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'deki artan şiddet olaylarını endişeyle izlediklerini belirten Bensouda, "Mahkemenin yargı yetkisine giren suçların işlenmesi durumunu takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin devam eden soruşturmada işlenen suçları ve delilleri kapsayacağını belirten Bensouda, Savcılık Ofisi'nin sahadaki gelişmeleri takip ederek Mahkemenin soruşturmasına dahil edilebilecek olguları incelediğini kaydetti.

Başsavcı Bensouda, "Uluslararası toplumdan gelen gerilimlerin düşürülmesi ve şiddetin durdurulması çağrılarını yineliyorum." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan UCM Savcılığı Gazze, Batı Şeria, Kudüs ve diğer Filistin topraklarında işlenen savaş suçlarıyla ilgili 16 Ocak 2015'te başlattığı ön incelemeyi tamamlayarak 3 Mart 2021 itibariyle soruşturma açıldığını duyurmuştu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7134937/ucm-bassavcisindan-siyonist-israile-sert-uyari