Evcil hayvanlar da mikroçip zorunluluğu

Evcil hayvanlarımızın bakımında ve daha çok korunması anlamında yeni düzenlemeler ve koruma yöntemleri gelişmektedir. Bu yöntemler gelişen teknoloji ile birleştiğinde iyi ve çok kaliteli sonuçlar vermektedir. Evcil hayvanlar için son olarak getirilen koruma yöntemi ise mikroçip ile koruma yöntemi gelmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi olacak.

Mikroçip

Mikroçip, kayıp hayvanlar ve çalınan hayvanların bulunması için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Deri altına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çip  okuyucu cihaz tarafından taranarak iletişim bilgilerinize ulaşılmaktadır. Mikroçip üzerinde herhangi pil ya da güç kaynağı yoktur. Evcil hayvanların ortalama ömründen daha fazla dayana bilecek şekilde tasarlanmıştır. Mikroçip bir kez yerleştirildikten sonra tekrardan yenileme işlemi gerekmemektedir. Evcil hayvanınız kaybolduğu takdirde sokak hayvanları bakımevlerinin ve veteriner kliniklerinin tarama yaparak bulabilecekleri kalıcı bir numarası olacaktır.

Mikroçip Hayvanlara Nasıl Takılır?

Mikroçip takılma işlemi yapılış bakımından çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Veteriner hekimlerin yapmış olduğu bu işlem Prosedür çok basittir ve ameliyatlardaki gibi anestezi gerektirmez. Aşılamaya benzer bir işlemdir. Veteriner hekiminiz pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi enjektör aracılığıyla çip takılacak hayvanın deri altına yerleştirir. Bu işlemden sonra evcil hayvanınız koruma işlemi mikroçip sayesinden sağlanmaktadır.

Mikroçip Fiyatları Nekadar?

Mikroçipler kullanım ve ürünün evcil hayvana yapılaması için gereken işlemler veteriner hekimleriniz tarafınfan yapılmaktadır. Bu işlemlerin ücretlendirme işlemi ise çok pahalı olmamakla birlikte, evcil havyanızın güvenliği için mikroçip fiyatları 200 TL - 300TL arasında değişmektedir.

Mikroçip Nereden Alınır?

Mikroçip kullanımı ve yapımı anlamında çok kolay, kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdir. Veteriner hekimlerimizin her zaman tercih ettiği, alanında en iyisi olan VeterinerMalzeme.com adresi olarak aramış olduğunuz mikroçip ürünlerini kolaylıkla bulacaksınız. Site içerisindeki hızlı alım ile siparişleriniz hızlı bir şekilde sizlere kargo edilerek kullanımı sağlayabilirsiniz.

Veteriner Kliniği Malzemeleri

Veteriner hekimlerin ihtiyacı olan ürünlerin tedariğini gerçekleştiriyor. Mikroçip’in yanı sıra veteriner hekimlerin ihtiyacı olan diğer ürünler;

Batikon

Türkiye de en çok tercih edilen antiseptir solüsyondur. İlk yardım, cerrahi işlemler ve cildin dezenfekte edilmesin de en çok kullanılan üründür. Tedavi edilen alanı dezenfekte ederek kapatılmasına olanak tanır. Cildi büyük oranda tahriş etmez, hava geçirgenliği vardır. Ciltten kolay temizlenir

Lateks Eldiven

Rivanol, zefiran, mikroçip okuyucu, spanç, steril eldiven, muayene eldiveni, gazlı bez, enjektör, cerrahi maske, cerrahi bone, intraket(branül) ve diğer tüm medikal sarf ürünlerin tedariğini sağlıyor.  VeterinerMalzeme.com’un bağlı olduğu Seçkim Medikal Şirketler Grubu bu alanda yatırımlarına her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Seçkim Medikal Şirketler Grubu ülkemizde önde gelen medikal şirketlerin başında geliyor.

Seçkim Medikal Şirketler Grubu birçok alanda yapmış olduğu iş faaliyetleri adından çokça söz ettirterek farkını her daim göstermektedir.

Medikal alanında her zaman büyümeyi ve kaliteyi benimsemiş olan Seçkim Medikal Şirketler Grubu 15 Mart'da "hayvan haklarına farkındalık" temalı "Diamond of Turkey Awards" da yılın en iyi veteriner medikal ürünleri markası ödülünü aldıktan sonra basın mensuplarına konuşan Seçkim Medikal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Kuyucu "2000 yılında kurulan Seçkim Medikal; daha sonra grup şirketlerine Tules Medikal ve Ak-yel Medikal şirketlerini ekledikten sonra sosyal sorumluluk ve hayvan sağlığına hizmet etmek amacı ile Veteriner Hekimlere özel bu alan da Türkiyenin ilk ve en büyük e-ticaret sitesini kurdu. Grup şirketlerimizin içerisine hayvan sağlığını düşünerek, sosyal sorumluluk bilinci ile proje geliştirmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bugün burada hayvan haklarına farkındalık temalı bu ödülü tüm hayvan severler ve çalışma arkadaşlarım adına alıyorum." dedi. 

Advertorial

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7079020/evcil-hayvanlar-da-mikrocip-zorunlulugu