Vatandaş karta yüklendi!

30 Nisan’da başlayan tam kapanma süreci ile birçok esnaf dükkânlarını kapattı, vatandaşlar da evlerine kapandı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından açıklanan verilere göre ise tam kapanmanın başladığı 30 Nisan haftasında kredi kartı kullanımında yüzde 25 artış gözlemlendi. Tam kapanma ile birlikte vatandaşların kredi kartına yöneldiği belirtilen açıklamada, Nisan ayının genelinde 26 harcama grubundan market, alışveriş merkezleri, kulüp, dernek ve sosyal hizmetler dışındaki tüm harcamalarda düşüş gerçekleşti.

NİSAN 2020’DEN BUGÜNE SÜREN KISITLAMALARIN ETKİSİ

Nisan 2020’de başlayan kısıtlamaların bugüne kadar sürmesiyle, kartlı harcamalardaki yıllık artış “baz etkisi” kaynaklı olarak yüzde 80’e ulaştı. Harcama gruplarına göre bakıldığında, kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlendi. Salgından en olumsuz etkilenen harcama gruplarında yıllık artış oranlarının da yüksek olduğu görülürken, havayolları, konaklama, seyahat acenteleri, taşımacılık, yemek, giyim ve aksesuar ile araba kiralama bu grupta yer alan kalemlerden olduğu ifade edildi.

ONLINE HARCAMALARIN PAYI YÜZDE 34

Pandemi dönemi ile başlayan ve vatandaşların ciddi yönelimi ile önem kazanan online alışverişler Nisan ayında da artışını sürdürürken, vatandaşların internet üzerinden yaptığı alışverişlerin yıllık artışı yüzde 85’e, telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 67’ye ulaştı. Nisan 2021’de online harcamaların toplam harcamalar içindeki payının yüzde 34 olduğu açıklandı. Kredi kartları ile toplam 581 milyon işlem yapılırken, 109 milyar TL banka kartı ve kredi kartı ile harcama yapıldı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7073816/vatandas-karta-yuklendi