Filistinlileri gören Yahudiler kaçtı! Şeyh Cerrah'ta Türkiye sloganı

Siyonist İsrail, Ramazan ayı demeden Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah mahallesinde baskı ve saldırılarını sürdürüyor. Tüm dünyanın gözü önünde Filistinlileri yurtlarından eden Siyonist teröristler, Şeyh Cerrah Mahallesindeki 7 Filistinli aileyi zorla çıkarmaya çalışıyor. 

Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde, Filistinli bir aileye ait evin kapısını zorla kırarak baskın düzenledi, 2 kişiyi gözaltına alan Siyonistler, protesto gösterilerinde ise insanlık dışı muameleler ile gözaltı yapıyor. 

FİLİSTİNLİLERİ GÖREN YAHUDİLER ARTLARINA BAKMADAN KAÇTI

Kudüs'teki Şeyh Cerrah Mahallesini ilhak etmeye çalışan Siyonist İsrail, bölgede tansiyonu yükseltiyor. Dün akşam saatlerinde yüzlerce Yahudi yerleşimci, Şeyh Cerrah Mahallesi yakınlarına geldi. Kudüs'ün İseviye Mahallesi'ndeki bir cami hoparlörlerinden, Filistinlilerin Şeyh Cerrah Mahallesi'ne gitmeleri yönünde çağrılar yapıldı. Çağrıların ardından Filistinli gençlerin kimileri yürüyerek kimileri koşarak kimileri de araçlarıyla mahalleye akın etti. Filistinlilerin gelmesiyle Siyonist Yahudiler artlarına bile bakmadan bölgeden kaçtı.

ŞEYH CERRAH'TA TÜRKİYE SLOGANLARI

Türkiye Siyonist İsrail'le normalleşme adımları içine girerken, Filistinlilerin Türkiye umudu bitmiyor. Şeyh Cerrah Mahallesi'nde İsrail'in Filistinlileri evlerinden zorla çıkarma planının protesto edildiği sırada, Filistinli kadın, "Şeyh Cerrah'ın kalbinden, Türkiye'deki halkımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Hadi gelin Filistin'i özgürlüğüne kavuşturun" dedi. 

BATI ŞERİA'DAN KUDÜS'E DESTEK GÖSTERİSİ

Batı Şeria'nın birçok bölgesinde düzenlenen, işgal altındaki Kudüs'e destek ve İsrail saldırılarını telin yürüyüşlerine binlerce kişi katıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın merkezindeki Ramallah'ta yürüyüş düzenleyen Filistinli siyasi gruplar, işgal güçlerinden Kudüs'teki uygulamalarını durdurmasını istedi.

Filistin yönetimine seslenen göstericiler, Kudüs'te yapılanlara karşılık, güvenlik koordinesi de dahil olmak üzere İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundu.

Yürüyüşe katılan Hamas Hareketi liderlerinden Cemal el-Tavil, yaptığı konuşmada, Kudüs'ün Filistinli kitleleri harekete geçirdiğini, halkın çeşitli kesimlerini birleştirdiğini, işgal güçleriyle mücadeleyi yönetecek olanın, bu kitleler olduğunu söyledi.

Tavil, "Direniş, işgal güçlerinin suçları ve Yahudileştirme politikasına karşı doğal bir cevaptır." ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazanmış durumda.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4'ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

İsrail mahkemesi son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 220 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7070305/filistinlileri-goren-yahudiler-kacti-seyh-cerrahta-turkiye-slogani