Son Dakika: AB'den seyahat önerisi! Hangi ülkelere yasak kalktı?

Son Dakika: Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelere Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşıları yaptıran kişilere mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırmalarını önerdi.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, AB vatandaşı veya AB ülkelerinde oturma izni olmayan kişilerin AB’ye mecburi olmayan seyahatlerinde uygulanan mevcut salgın kısıtlamalarının, aşılama kampanyaları ve ülkelerdeki vaka durumları göz önünde bulundurularak gevşetilmesi önerisinde bulundu.

Komisyonun önerisi üye ülkelerce kabul görürse AB tarafından onaylanmış Kovid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran kişiler AB ülkelerine seyahat edebilecek. Seyahatler için aşının ikinci dozunun yapılmasının üzerinden 14 gün geçmiş olması istenecek.

Avrupa Birliğine bağlı 27 ülkede, Kovid-19'a karşı Avrupa İlaç Ajansında (EMA) tarafından onaylanmış  BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarını kullanıyor.

EMA, Türkiye'de de uygulanan  Çin aşısı Sinovac, Rusya'da üretilen Sputnik V ile aralarında olduğu bazı aşılara henüz onay vermedi.  Bu aşılar için henüz onay başvurusu yapılmadı.

Öneri kabul edilirse Pfizer/BioNTech aşısı AB'de onaylı aşı olduğu için Türkiye'de BioNTech aşısı olanlar Avrupa'ya seyahat edebilecek.

Vaka sayısı az olan 7 ülkeden AB’ye serbest seyahatler de devam edebilecek. Bu ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Çin.

Çin’e mütekabiliyetin teyit edilmesi halinde izin verilmesi planlanıyor. Ayrıca bu ülkelerden gelenlere karantina uygulaması ve test zorunluluğu bulunuyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7044112/son-dakika-abden-seyahat-onerisi-hangi-ulkelere-yasak-kalkti