İkizdere eylemine destek büyüyor: ‘Bu vadi hepimizin…’

Rize’de bulunan siyasi parti temsilcileri de her gün halkla birlikte doğa nöbetine katılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Burası dünyada koruma altında olan 200 vadi içerisinden 53’üncü sırada olan bir vadi. Dünyada koruma altında olan bir bölgeyi ‘taş ocakları açacağız’ diye yağma ederseniz buna karşı çıkmak bu insanların en doğal hakkı. İnsanlar atalarından miras kalan coğrafyayı savunmak için buradalar. Biz de Rize’nin insanlarıyız. Bu vadi hepimizin vadisi, sadece bu bölgede yaşayan insanların değil. Bu anlamda hem destek çıkmak hem de kendi yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için buradayız” diye belirtti. 

İnsanların yaşam alanlarını savunmasının en doğal hakları olduğunu dile getiren Emek Partisi Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan, “Halk doğal olarak bu alanlarını savunmak için mücadele veriyor. Gerçekten vatandaşa çile çektirdikleri de görülüyor. Taş ocakları doğal alanların tahrip edilmesidir. Belki taşın kullanılacak alanları olacaktır. Ama bunu doğayı talan ederek, kişinin çıkarları doğrultusunda yapmak sıkıntılı bir durum. Her şey insanların yararı için kullanılmalı. Ama bu da doğaya uygun olarak, ona zarar vermeden yapılabilir. Burada yapılan ise tamamen rant için ve doğayı tamamıyla tahrip etmek içindir” diye konuştu. 

Cengiz İnşaat’ın doğayı katletmesi ve halkın direnişi üzerine bölgeye geldiğine işaret eden Rize Halkevi üyesi Şenol Terzioğlu ise, yaşam alanlarının talan edilmesine karşı olduklarını söyledi. Doğayla uyum içerisinde bir yaşamı savunduklarını sözlerine ekleyen Terzioğlu, şunları ifade etti: “Doğaya yapılacak her müdahale bize yapılıyor. Bu müdahaleler rant, şirketlerin kasasını doldurması için yapılıyorsa bunun için doğa katliama uğruyorsa, böyle bir talana insan olarak sessiz kalmak mümkün değildir. Sermayenin talan politikalarını, iktidarın sermayeden yana tavırlarını gördükçe halkın yanında yer almak gerektiğine inanıyorum.” 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7037085/ikizdere-eylemine-destek-buyuyor-bu-vadi-hepimizin