Cephede ölen Çad lideri İdriss Deby'in yerine rakibi Padacke geçti

Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby, 19 Nisan'da Libya'dan ülkeye sızmaya çalışan isyancılarla cephede verdiği mücadele sonrasında hayatını kaybetmişti. 68 yaşında olan Deby, 1990 yılında cumhurbaşkanlığı görevine başlamış, ülkede 11 Nisan 2021'de yapılan seçimlerin geçici sonuçlarına göre de oyların yüzde 80'ini alarak 6. kez Cumhurbaşkanı olmuştu. 

DEBY'İN YERİNE RAKİBİ BAŞBAKAN İLAN EDİLDİ

Çad Ordu Sözcüsü Azem Bermandoa Agouna'nın 20 Nisan'da ulusal televizyonda duyurduğu vefat haberinin ardından ülke başkanlığına geçici olarak, İdriss Deby'nin oğlu olan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı Muhammed İdris Deby geçmişti.

Deby'nin 19 Nisan'da ölümünün ardından Askeri Konsey iktidarı ele geçirdi. 

Çad Askeri Konseyi'nden bugün yapılan açıklamaya göre 11 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci olan eski Başbakan Albert Pahimi Padacke, geçici hükümetin başbakanı olarak seçildi.

MUHALEFETTEN İLK TEPKİ

Askeri Konseyin açıklamasının ardından Muhalefet politikacıları ordunun bir başbakan seçme hakkı olmadığını söyledi. Askeri Konseyin iktidarı ele geçirmesini darbe olarak niteleyen Muhalefetteki Reformcu Parti genel başkanı Yacine Abderamane Padacke'nin adaylığını kabul etmeyeceğini söyledi.

Öte yandan Albert Pahimi Padacke 2016'dan 2018'e kadar başbakan olarak görev yaptı. Deby'nin müttefiklerinden biri olarak görülen Padacke 11 Nisan seçimlerinde % 10,3 oyla ikinci oldu. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7019227/cephede-olen-cad-lideri-idriss-debyin-yerine-rakibi-padacke-gecti