Miçotakis'den dikkat çeken açıklama! "Yakında Erdoğan ile görüşeceğiz"

Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu ile    Ankara'daki ortak basın toplantısında  Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye yönelik diplomatik teamülleri aşan ifadelerinin ardından Atina, Fransız araştırma gemisi ile Doğu   Akdeniz’de Türk kıta sahanlığını ihlal etmişti. Bardağı taşıran son hamlenin ardından Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'ten dikkat çeken açıklama geldi. Yunanistan'da yayın yapan Alpha TV’ye konuşan Miçotakis Türkiye ilişkilere de değindi. Miçotakis röportajında ısrarla “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme olacak. Çünkü gerçekten konuşmamız gerekiyor” dedi.

"ERDOĞAN İLE YAKIN ZAMANDA KONUŞACAĞIZ"

Kathimerini gazetesinin aktardığına göre Miçotakis, ""Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir görüşme olacak, ancak ne zaman olacağını söyleyecek durumda değilim. Toplantı olacak çünkü iletişim kurmamız gerekiyor. Yakın zamanda bir toplantı olacağına inanıyorum" dedi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “ Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemden bu yana Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasını istedim. Bunu saklamıyorum. 2020 gergin bir zamandı. Artık orta yolu bulmalıyız. Yunanistan’ın ulusal güvenlik ve çıkarlarını koruyarak, komşumuz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmayı istiyoruz. Diyaloga her zaman açığız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında canlı yayında yaşanan polemiğe de değinen Miçotakis, "Meseleler dürüstlükle, açıklıkla ortaya koydu" diyerek Dendias'ın diplomatik teamüllere sığmayan söylemlerini savundu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7009626/micotakisden-dikkat-ceken-aciklama-yakinda-erdogan-ile-gorusecegiz