AKP’li belediyeden 16’ıncı “Hizmet”i aldı! İhalelerde rekora koşuyor

Türkiye’nin birçok bölgesindeki AKP’li belediyelerden sayısız “Hizmet Alım” ihalesi alan, Muhammet Yolaç’ın firması, Fatih Belediyesi’nden 16’ıncı ihaleyi aldı. Yolaç’ın firması “İstanbul Ajans”, son 6 yılda sadece Fatih Belediyesi’nden aldığı ihalelerin toplamı 77 milyon TL’yi geçti. 

Fatih Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün “Eğitim Atölye Çalışmaları ve Organizasyon Hizmeti Alımı” adı altında açtığı ihalenin sonucu açıklandı. Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi kapsamında “Pazarlık” usulüne göre yapılan ihaleyi, tek geçerli teklif veren “İstanbul Ajans Turizm Organizasyon Gıda San. ve Dış Tic. Ltd. Şirketi aldı. Süresi iki ay olan ihaleyi İstanbul Ajans, bir milyon 850 bin 740 TL’ye üstlendi. Fatih Belediyesi’nin ocak ayında açtığı ve süresi bir aylık olan “Eğitim ve Atölye Çalışmaları Hizmeti Alımı” ihalesini de aynı firma, bir milyon 735 bin TL’ye almıştı. Bu ihaleye de tek geçerli teklifi İstanbul Ajans vermişti.

Fatih Belediyesi’nin geçen yıl için, “Bilgi Evleri, Üniversite ve 9-10 Sınıf Hazırlık Kursu Eğitim Organizasyon, Kütüphane Destek Hizmeti ve Spor Eğitmenliği Hizmet Alımı” adı altında açtığı ihaleyi yine İstanbul Ajans almıştı. Bir yıllık olarak düzenlenen ihaleyi, yine tek geçerli teklif veren İstanbul Ajans, 9 milyon 575 bin TL’ye üstlenmişti.

Son 6 yılda 16 “Hizmet” ihalesi aldı

İstanbul Ajans firmasının Fatih Belediyesi’nden, son 6 yılda toplam 16 “Hizmet Alımı” ihalesi aldığı tespit edildi. 16 ihalenin toplam bedeli 77 milyon TL’yi aşıyor. Firma, Fatih Belediyesi’nden en büyük ihaleyi 2018 yılında aldı. “Kültür Sanat Konser ve Spor Etkinlikleri Organizasyon Hizmet Alımı” adı altında açılan ihalenin bedeli 17 milyon 250 bin TL idi. İhaleye iki geçerli teklif verilmişti.

İstanbul Ajans Türkiye’nin her yerinde

İstanbul Ajans firması İstanbul’daki AKP’li belediyelerden günümüze kadar pek çok ihale aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinden geçmiş yıllarda toplam 16 ihale aldı. Eyüp, Beykoz, Kağıthane, Arnavutköy gibi ilçe belediyelerin yanı sıra, Ankara, Çorum, Kocaeli, Fethiye belediyelerinden de ihaleler aldı. Firmanın sahibi Muhammet Yolaç’ın sosyal medya paylaşımlarında, Numan Kurtulmuş ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in seçim çalışmalarına katıldığı görülüyor.

İstanbul Ajans ne zaman kuruldu?

İstanbul Ajans 2005 yılında, Muhammet Yolaç’ın ortak girmesiyle isim değiştiren bir şirket. Şirkete daha sonra kardeşi Mustafa Yolaç da ortak girdi ve diğer ortakların hisselerini devraldılar. Kayıtlara göre şirket ilk kamu ihalesini 2011 yılında Marmara Belediyeler Birliği’nden aldı. Merkezi Eyüpsultan’da bulunan şirketin İTO kayıtlarına göre bugünkü sermayesi 10 milyon TL.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7006496/akpli-belediyeden-16inci-hizmeti-aldi-ihalelerde-rekora-kosuyor