Saygı Öztürk: Kızılcahamam’dan Almanya’ya bakın kimler gitmek istedi!

Malatya'nın AKP'li Yeşilyurt Belediyesi üzerinden verilen gri pasaportla 43 kişinin Almanya'ya kaçırıldığının belirlenmesinin ardından, çok sayıda AKP'li belediyenin benzer yöntemlerle insan kaçakçılığına aracılık ettiği tespit edilirken, son olarak Kızılcahamam Belediyesi üzerinden benzer bir girişimin yapıldığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "Kızılcahamam’dan Almanya’ya bakın kimler gitmek istedi" başlıklı, 21 Nisan tarihli yazısında, Almanya'nın Hannover Belediyesi'nin, Ankara'nın Kızılcahamam Belediyesi'ne gönderdiği yazıda, 'Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek' projesi kapsamında, Belediye Başkanı'nın belirleyeceği 12 kişiyi davet ettiğini belirtti.

Listeye başkanın yanı sıra MHP'nin Kızılcahamam ve Sincan ilçe başkanları, AKP ilçe başkanı, gençlik kolları başkanının da eklendiğini kaydeden Öztürk, "İYİ partili başkan listede olmasına rağmen 'Ben gitmeyeceğim' dedi. Bu kişilere Hizmet Pasaportu verilebilmesi için Belediye Meclis kararı istendi. Ama ilginç bir gelişme oldu, 12 kişiye ek olarak 41 kişinin daha  listeye eklenmesi, böylece toplam 53 kişinin gitmesi öngörüldü. Peki bu nasıl oldu" sorusunu sordu.

Öztürk sonraki gelişmeleri şu satırlarla özetledi:

"12 kişiyi davet eden Hannover Belediyesi, sayıyı 53'e çıkaran belediyeye, liste dışında yer alan 41 kişinin giderlerine karışmayacağını bildirdi. Kızılcahamam Belediyesi tarafından görevlendirilecek 41 kişinin Hannover'e gitmelerine, İYİ Parti'den Meclis Üyeleri; Ali Altınok, Mehmet Çağlar ve Zekai Aydın muhalefet şerhi koydu. AKP'li Belediye Başkanı Süleyman Acar ve 12 Meclis Üyesi'nin kabul oyu ile listeye 41 kişinin eklenmesine karar verildi.

Bu listeyi incelediğimizde çok ilginç bir bilgiye ulaşıyoruz. Neden mi? Çünkü belediyenin hazırladığı 41 kişilik listedekilerin hangi il nüfusuna kayıtlı olduğunu araştırdığımızda bir gerçek ortaya çıkıyor. Çünkü, 41 kişiden 26'sı Bingöl ili nüfusuna kayıtlı. Kızılcahamam'da kaç Bingöllü yaşıyor diye araştırsanız, 26 Bingöl'lü bile çıkmaz. Peki nasıl oluyor Bingöl'lü 26 kişi Kızılcahamam Belediye'sinin organizasyonuyla Almanya'ya gidiyor. Üstelik bunların giderlerinin de Almanya'daki bir şirket tarafından karşılanacağı söyleniyor. Şu ana kadar ortaya çıkanlara baktığımızda bu işin iyi niyet olmadığı, işin içinde başka hesaplar bulunduğu anlaşılıyor. Bingöllüler sakın alınmasın. Bir ilçede yaşanan olayı anlattım.

Bu işin bir organizasyonunu yapanlar, bir de onlara siyasi destek verenler var. Neyse ki bu gezi gerçekleştirilemedi. Bazılarının hesabı bozuldu. Çünkü, gidecekleri hafta Almanya'ya girişleri durdurulmuştu."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7000552/saygi-ozturk-kizilcahamamdan-almanyaya-bakin-kimler-gitmek-istedi