Derya Yanık kimdir?

21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'nin mükerer sayısında yayımlanan karara göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Derya Yanık atandı. İkiye bölünen ve yeni kurulan bakanlığa atanan Derya Yanık'ın hayatı ve kariyeri merak ediliyor. Aynı zamanda KADEM Üyesi olan Derya Yanık'ın kim olduğu merak edilmeye başlandı. Derya Yanık kaç yaşında nereli gibi sorularınızın cevabı Derya Yanık kimdir biyografi içeriğimizden bulabilirsiniz...

DERYA YANIK KİMDİR?

1972 yılında Osmaniye Kadirli’de doğdu. İlköğrenimini Kadirli’de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarıyla ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Grup Sözcülüğü görevlerini ifa etmiştir.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Derya Yanık 21 Nisan 2021 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atandı. 

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6999097/derya-yanik-kimdir-kac-yasinda-nereli