Rus muhalif lider Navalny her an ölebilir! Kızı Putin'e seslendi!

Almanya'da tedavisinin ardından Rusya'nın başkenti Moskova'da tutuklanan muhalif lider Aleksey Navalny, üç haftadır açlık grevini sürdürüyor. Sağlık durumu giderek ağırlaşan Navalny'in her an hayatını kaybedebileceği açıklandı.

44 yaşındaki liderin kalp doktorlarından Yaroslav Ashikhmin Facebook üzerinden paylaştığı mesajında Navalny'nin son kan testi sonuçlarında potasyum seviyesinin çok yüksek çıktığını bunun da her an bir kalp krizine yol açabileceğini belirtti. Kalp doktoru ayrıca testlerde kreatin seviyesinin de çok yüksek çıktığına işaret ederek bunun da böbreklerin işlevsiz hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

Navalny'nin özel doktorlarından ve Rus Doktorlar İttifakı Sendikası Başkanı Anastasia Vasilyeva da Twitter üzerinden Navalny'nin test sonuçlarını paylaştı. Vasilyeva ayrıca hapishane yönetimine hastalarını "acilen" görmek için başvuruda bulunduklarını da belirtti.

NAVALNY'NİN KIZI RUS PUTİN'E SESLENDİ!

 Alexei Navalny'nin kızı, babasının böbrek yetmezliği riski ile karşı karşıya olması nedeniyle Rus yetkililere babasını hapiste tedavi etmesi için bir doktora izin verme çağrısında bulundu. 

Navalny'nin Stanford Üniversitesi öğrencisi olan kızı Dasha, Twitter'da "Bir doktorun babamı görmesine izin verin" diye yazdı.

RUS MUHALİF NAVALNY

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli rakibi olarak görülen Aleksey Navalny, sinir sistemini etkileyen bir ilaçla zehirlenmesinin ardından 5 ay Almanya'da tedavi edilmiş, iyileşmesinin ardından Rusya'ya dönmüş ve 17 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Navalny zehirlenmesinin arkasında Kremlin'in bulunduğunu iddia ederken Rus yetkililer bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Bununla birlikte birçok Avrupa laboratuvarında yapılan sonuçlar zehrin Rus kaynaklı olduğunu işaret ediyor.

Tutuklanmasının ardından yargılanan muhalif lider Moskova'da iki buçuk yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Sırtında ağrılar ve bacaklarında hissizlikler oluşmasından dolayı doktorlarını görmek isteyen Navalny'ye hapishane yönetiminden izin çıkmamasının ardından 15 Mart'ta açlık grevine başlamıştı

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6989381/rus-muhalif-lider-navalny-her-an-olebilir-kizi-putine-seslendi