Afganistan ABD ve NATO'nun çekilmesini tartışıyor

ABD'nin 11 Eylül olaylarının ardından işgal ettiği Afganistan’dan NATO ile birlikte ayrılma kararının ardından Afganistan'da çekilme kararı tartışılmaya devam ediliyor. Kabil yönetimi, batılı güçlerin çekilmesinden sonra ülkede kaos çıkacağını öne sürüyordu. Bugün ise ABD'nin ülkeden çıkmasının ülkenin iflası anlamına gelmediği kaydedildi.

KABİL HÜKÜMETİ: "ÇEKİLME SÜRECİNDE GEREKLİ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

11 Eylül'e 2021'e kadar ABD ve NATO güçleri ülkeden ayrılması kararlaştırılırken, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayından bugün yapılan açıklamada kararın memnuniyetle karşılandığı ve ABD güçlerinin ülkeden çekilme sürecinde gerekli desteğin verileceği bildirildi. 

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah da başkent Kabil'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından uluslararası toplumun Afganistan'a yardımının devam edeceğini belirtti.

Yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin, Doha Anlaşması gereği yapılacağını anlatan Abdullah, bu çekilmenin gerçekleşmesinin "Afganistan'ın iflası anlamına gelmeyeceğini" ifade etti.

Abdullah, "Taliban'ın, Afgan halkının temel arzusu olan kalıcı ve onurlu barışa uymasını bekliyoruz. Savaş yoluyla kazanabileceklerini sanıyorlarsa bu bir hatadır." dedi.

Afganistan'daki savaşı bitirme yolunun ancak barıştan geçtiğini vurgulayan Abdullah, Taliban'ın artık Doha Anlaşması'na uyarak şiddeti azaltması gerektiğinin altını çizdi.

Abdullah, ''Yabancı güçler yaklaşık dört ay sonra ülkemizde olmayacak. Artık kendi aramızda bir yaşam biçimi bulmamız, gelecekte ülkemizde savaşın ve yabancı terör savaşçılarının olmayacağı konusunda uzlaşma sağlamamız lazım. Bu konuda artık zaman kaybının hiçbir faydası yoktur.'' diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada Afganistan'da kalan 2 bin 500 ABD askerinin tamamının 11 Eylül'e kadar geri çekileceğini açıklamıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6946804/afganistan-abd-ve-natonun-cekilmesini-tartisiyor