Beyoğlu’nda kentsel dönüşüm bilmecesi

Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Fetihtepe Mahallesi İstanbul’da kentsel dönüşüm krizi yaşayan bölgelerden biri. 17 bin kişinin yaşadığı Fetihtepe Mahallesi için hazırlanan kentsel dönüşüm projesi hak sahiplerini mağdur edeceği gerekçesiyle mahalleli tarafından kabul edilmiyor. Kentsel dönüşüm 

isteyen ama mağdur olmak istemeyen Fetihtepe Mahallesi sakinleri adına Millî Gazete’ye Konuşan Şenel Kartal, “Zaten ekonomik sıkıntılarla boğuşan mahalle sakinleri kendisini borçlandıracak bir proje istemiyor. Ya makul bir teklif yapılsın ya da bizi bir şeye zorlamasınlar” dedi.

İstanbul’un çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşüm krizi devam ediyor. Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Fetihtepe Mahallesi de bu krizin yaşandığı noktalardan bir tanesi.171 binadan oluşan ve 17 bin kişinin yaşadığı mahallede vatandaş kentsel dönüşüm istiyor ancak Beyoğlu Belediyesi’nin sunduğu teklifi kabul etmiyor. Toplamda 42 bin metre kare üzerine kurulu mahalle için belediyenin 9 bin metre karelik bir proje teklif ettiğini iddia eden vatandaşlar, makul bir teklif yapılmasını bekliyor. Evlerine karşı ev talep eden mahalle sakinleri kendilerini daire başı 200 bin TL borçlandıracak projeyi kabul etmiyor. Tam bir keşmekeşe dönen Fetihtepe kentsel dönüşüm muammasının nasıl çözüleceği merak ediliyor.  

“MAHALLE SAKİNLERİ OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ”

Mahalleli adına konuşan Şenel Kartal, 51 yıldır Fetihtepe’de yaşadığını belirterek, “Biz Fetihtepe Mahallesi sakinleri olarak kentsel dönüşüme karşı değiliz. Aksine biz de evlerimizin kentsel dönüşüme tabi tutulmasını istiyoruz. Ancak bizim önümüze belediye tarafından bir muvafakatname konuluyor ve imzalanmamız bekleniyor. Bu anlaşma tamamen tek taraflı ve biz buna imza attığımız anda hak sahipleri olarak mahallemizdeki haklarımızın hepsini kaybediyoruz. Mahallenin kentsel dönüşümüne ilişkin her şey Beyoğlu Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi’nin inisiyatifine kalıyor. Bizler ciddi bir hak kaybına uğruyoruz ve borçlandırılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MAHALLEMİZ İÇİN TAM BİR PLAN BİLE ÇIKARTILMADI”

Şenel Kartal, ”Borçlarımıza karşı bir de bize 20 yıla kadar bir vade hakkı tanıyorlar. Ama bu vadeye her altı ayda bir memur maaşı kadar bir faiz ekliyorlar. Bu da bin TL ile başlayan bir taksitin 20 yıl sonra 8 bin TL’ye kadar yükselmesi anlamına geliyor. Ülkede yaşanacak bir ekonomik kriz de hiç hesaba katılmıyor. Tüm bunlara karşı Beyoğlu Belediyesi, mahallemiz için tam bir plan bile çıkartmadı. Proje diye bizim önümüze bir resim konuluyor ve sözleşmeye onay vermemiz bekleniyor. Bizim mahallemizde 29 bin metrekare konut alanı olarak geçiyor ama bize sunulan proje 9 dönümlük alanı kapsıyor. Geriye kalan konut alanın ne yapılacağını bize söylemiyorlar” diyerek büyük bir bilinmezlikle karşı karşıya olduklarını belirtti.

“MAKUL BİR TEKLİF YAPILSIN YA DA BİZİ BİR ŞEYE ZORLAMASINLAR”

Şenel Kartal, “Hak sahiplerinin bir müteahhitle anlaşmasına da izin verilmiyor. Kentsel dönüşümü hak sahiplerine bıraksalar bizim cebimizden tek kuruş çıkmadan kendi sorunumuzu halledebiliriz. Bize sunulan projede mahallemizin üstünden ciddi bir kâr elde edecekleri belli ama üstüne bizi borçlandırmak istiyorlar. Fetihtepe Mahallesi sakinleri avam projeyi görmek istiyor. Teknik şartnameyi ve inşaat projesinin nasıl olacağını görmek istiyor. Son olarak da ana sözleşmeyi görmek istiyor. Fakat ne Beyoğlu Belediyesi ne de ilgi bakanlık tarafından ortaya konulan net bir şey yok. Zaten ekonomik sıkıntılarla boğuşan mahalle sakinleri kendisini borçlandıracak bir proje istemiyor. Ya makul bir teklif yapılsın ya da bizi bir şeye zorlamasınlar” dedi.

“BİZE SUNULAN ANLAŞMA TAMAMEN ALEYHİMİZE”

Fetihtepe için önlerine sürülen kentsel dönüşüm projesinin oluşturacağı mağduriyeti kendi mülkü üstünden ifade eden Şenel Kartal, “Bize sunulan anlaşma tamamen bizim aleyhimize. Mesela benim evim için bana yapılan teklif şöyle. 200 metre kare bir arsam var ve yaşadığım binanın oturumu 120 metre kare. Yapılmak istenen anlaşmada benim 80 metre karelik geri kalan arsamı hiç saymıyorlar. Yetmedi 120 metre kare olan binamı da 70 metre sayıyorlar ve oradan da 50 metre karemi alıyorlar. Sonuç olarak bize sunulan projede 200 metre karelik bir arsada hak sahibinin 130 metre karesini hiçe sayıyorlar. Yapacakları projelerde de binalar 10 katlı olacak ve bizi daire başına 170 ila 250 bin TL arasında borçlandırmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6944426/beyoglunda-kentsel-donusum-bilmecesi