AKP'li belediyenin ihalesi AKP'li İBB meclis üyesine

AKP iktidarına en fazla yöneltilen eleştirilerin başında adam kayırma, yandaş oluşturma ve kamu kaynaklarını yandaşlara aktarma geliyor. Bu durumun son örneği, AKP'li Beykoz Belediyesi tarafından açılan alışveriş kartı alımı ihalesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde meclis üyesi olan AKP'li Ömer Faruk Akbulut'a verilmesi oldu. 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre,  CHP'li meclis üyesi Cemal Sataloğlu, Akbulut'a ait olan Metropal Kurumsal Hizmetleri Anonim Şirketi'nin daha önce maliyet hesaplaması için AKP'li belediye tarafından çağrıldığını ve ihalede gizliliğin ortadan kalktığını söyledi.

Habere göre, Beykoz Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 3 Temmuz 2020 tarihinde “sosyal yardım amaçlı gıda yardım alışveriş kartı alımı” ihalesi yaptı. İhaleye 2 şirket teklif verdi. Tek geçerli teklifi veren Akbulut’un şirketi Metropal Kurumsal Hizmetleri Anonim Şirketi oldu. Şirket ile ilçe belediyesi arasında 27 Temmuz 2020’de sözleşme imzalandı. Sözleşme imzalandıktan sonra işe 3 gün içinde başlanacağı ve peyderpey olmak üzere 25 Aralık 2020’ye kadar alım yapılacağı belirtildi. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Akbulut, söz konusu şirketin ortağı görünüyor.

Sataloğlu yaşanan süreci şu sözlerle özetledi:

"Şirket 12 Haziran 2020’de ilanı verilen açık ihale için teklif zarfı alarak ihaleye de katılmıştır. Yaklaşık maliyetin gizliliği ortadan kalkmıştır. İhale sürecinde, rekabeti ve eşit muamele ilkesini engelleyici durumlar ve ‘siyasi himayecilik’, ihalenin amacıyla bağdaşmamakta ve ihale sürecinin etkinliğini ortadan kaldırmaktadır.
Beykoz koli adıyla 16 sıra olarak listelenen toplamda 479 bin 550 TL’lik tutar 150 TL yüklenmiş toplam 3 bin 197 vatandaşa verilecek karta isabet etmektedir. İdare tarafından bu 16 kart yüklemesi için sunulan listede 2 bin 902 kişiye ait bilgiler ilgili komisyona sunulmuştur. Sunulan liste içeriğinde açıklama bölümünde ‘Erzak ve temizlik kolisi’ ve ‘Erzak ve temizlik kolisi maske’ açıklamalarını ihtiva eden bilgiler tespit edilmiştir. Listenin başlangıç tarihi 5 Eylül 2020, son tarih ise 31 Ocak 2021’dir. Kişi sayısı, tarihler ve açıklamalardaki uyumsuzluk listenin güvenilirliğini zedelemiştir. İdareye bu işlemlerin ayrıntısı ve neden böyle bir uygulama yapıldığı sorulduğunda ‘İhalenin konusunda gıda geçtiği için böyle bir işlem yaptıklarını, Beykoz koli olarak aynı karta yapılan bu yüklemeler ile gıda alıp vatandaşlara dağıttıklarını’ bildirdiler. Bu ifadelere rağmen idarenin bahsedilen gıda yardımı için ayrı bir ihale yaptığı tespit edilmiştir."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6938558/akpli-belediyenin-ihalesi-akpli-ibb-meclis-uyesine