Ekonomi haftası

Piyasaları yakından ilgilendiren işsizlik rakamlarının yanı sıra sanayi üretimi, bütçe dengesi verileri peş peşe açıklanacak. Konut satışları da yeni haftada açıklanacak olan veriler arasında. Perşembe günü ise gözler Merkez Bankası’nda olacak…

İŞSİZLİK HESAPLAMA YÖNTEMİ DEĞİŞTİ, RAKAMLAR ÜÇER AYLIK YERİNE AYLIK AÇIKLANACAK

TÜİK, 10 Mart’tan itibaren işsizlik verilerini üçer aylık dönemler halinde değil, aylık olarak açıklamaya başladı. Ayrıca işsiz sayısı hesabında da değişiklikler yapıldı. Bu sabah saat 10’da ise TÜİK’in işsizlik verileri açıklanacak. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre bin kişi azalarak 3 milyon 861 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,2 seviyesinde gerçekleşti. Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı ise yüzde 29,1 oldu.

FAİZ ARTTI BAŞKAN DEĞİŞTİ, BAŞKAN DEĞİŞTİ FAİZ ARTTI...

Yeni haftanın bir diğer önemli verisi de sanayi üretimi olacak. TÜİK tarafından açıklanacak olan şubat ayı verisi salı günü saat 10.00’da duyurulacak. Sanayi üretimi ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4, bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Yeni haftanın piyasaları yakından etkileyecek en önemli kararı, Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz oranları olacak.

Politika faizi geçen ay piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırılmış ve daha sonra Başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı. Yaklaşık 4 buçuk ay görevde kalan Ağbal’ın yerine ise eski AKP milletvekili Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Bütçe dengesi ve konut satışları da bu hafta içi açıklanacak olan önemli veriler arasında yer alıyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6931331/ekonomi-haftasi