'Saldırı hazırlığı' iddialarına Ukrayna'dan açıklama!

Ukrayna'nın Donbass bölgesinde devam eden kriz ABD'in olaya dahil olmasının ardından daha da yükselmeye başladı. Tüm dünyanın gözünün çevrildiği Donbass'ta sıcak bir çatışma yaşanması ihtimalinin çok yüksek olarak ifade edilirken, Ukrayna'nın saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi. 

"UKRAYNA'YI ULUSLARARASI ALANDA İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR"

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, ülkesinin Donbas'ta saldırı hazırlığı içinde olduğu iddialarının Ukrayna'yı uluslararası arenada itibarsızlaştırmayı amaçladığını belirterek, "Ukrayna'nın, Donbas'ta saldırıya hazırlandığını iddia eden açıklamalar gerçek değil ve dezenformasyon amaçlayan bir kampanyadır" açıklamasında bulundu.

Krizin çözümünde siyasi ve diplomatik yolun öncelik olduğunu aktaran Homçak, "Ukrayna topraklarının güç yoluyla kurtarılması çok sayıda sivil ve asker insanın ölümüyle sonuçlanacaktır ve bu Ukrayna için kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

NATO İLE STRATEJİK İŞBİRLİĞİMİZ VAR

Homçak, Ukrayna ordusunun, Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik yolunda ilerleyişini desteklediğini belirterek, NATO ile stratejik seviyede askeri iletişimi ve Karadeniz'de iş birliğini güçlendirdiklerini vurguladı.

Ülkesinin Avrupa-Atlantik seçiminin egemenlik hakkı olduğunu belirten Homçak, Rusya'nın bu duruma karışmaya hakkı olmadığını kaydetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın, Donbas’taki krizin çözümünü tamamen askeri yoldan çözme fikrine sahip olduğunu iddia etmişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6924100/saldiri-hazirligi-iddialarina-ukraynadan-aciklama