Dolar kuru karşısında TL değer kaybediyor! Aktaş'tan çarpıcı yazı

Merkez Bankası’nın üst düzey yönetiminde yapılan son değişiklikle birlikte döviz kuru yeniden yükselirken, Türk lirasındaki değer kaybı hızlandı.

Türkiye ekonomisiyle ilgili kaygılar giderek artarken, TL’nin geleceği de tartışma konusu. AKP iktidarı ise “Türk Lirası’na güvenilmesi" konusundaki söylemini devam ettiriyor.

Konuyu bugünkü köşesinde değerlendiren ekonomist Alaattin Aktaş "Son on yıl, hatta on yıl üç ay... Tasarrufunu döviz cinsinden tutanlar reel olarak kazanç sağlamış, TL'yi tercih edenler ise zarara uğramış. Demek ki neymiş, dövizi tercih edenin değil, TL'den vazgeçmeyenin eli yanıyormuş…” ifadelerini kullandı.

"Finansal tasarruf araçlarını temel olarak ikiye ayırmak gerek” hatırlatmasında bulunan Aktaş özetle şöyle diyor:

"Hisse senedini tercih edenler bu dönemde 100 liralarının 22 lirasını kaybetmiş, geriye 78 lira kalmış.
Parasını devlete borç verenler ise 16 lira kayba uğramış. 2010 sonundaki 100 lira, geçen ay sonu itibarıyla 84 liraya inmiş.
Döviz cinsi tasarruf araçlarında ve döviz bazlı altında ise uzun vadede ciddi oranda reel getiri oluşuyor.
İşte on yıl üç aylık dönemin bilançosu...
Euro yüzde 58, dolar yüzde 76, altın ise yüzde 116 oranında reel getiri sağlamış.
Dolar ve euro için hesaplanan getiride faiz yok. Bankalar her ne kadar döviz tevdiat hesaplarına pek faiz vermiyorsa da böylesine uzun sayılabilecek dönem boyunca bankada tutulacak döviz az da olsa bir faiz getirisi sağlar. Bu da dikkate alındığında dolar ve euronun reel getirisi bir miktar daha artacaktır.
Siyasetçilerimiz de çok söyledi, bazı bürokratlar da, kraldan çok kralcı geçinen kimi akademisyenler de, hatta bazı meslektaşlarımız da...
Dövizle oynayanın eli yanar dediler.
Kısa vadede bu söz konusu olabilirdi tabii ki, olduğu dönemler yaşandı da. Ama uzun döneme bakıyoruz, tam tersi gerçekleşmiş.
Eğer kastedilen kısa dönemli döviz alış satışı değilse uzun dönemde döviz cinsinden tasarruf edenin eli yanmamış, hatta görüyoruz ki tam tersi olmuş."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6907771/dolar-kuru-karsisinda-tl-deger-kaybediyor-aktastan-carpici-yazi