Ahmet Hakan fişleme tepkilerine neden olan haber için özür diledi

Hürriyet gazetesi geçtiğimiz günlerde Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayımlanan bildiride imzası olan emekli amirallerin CHP üyesi yakınlarının listesinin paylaşıldığı bir habere imza atmıştı. Fişleme tepkilerine neden olan haber daha sonra düzeltilerek yayına alındı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, tepkilerine neden olan haber için bugünkü köşesinden özür dilerken, "Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır." ifadesini kullandı. 

HABER ÇOK KISA BİR SÜRE YAYINDA KALDI

Ahmet Hakan, "Hürriyet’in yayıncılık anlayışına ters bir haber" başlık yazısında, "İçtenlikle bir gayretimiz var Hürriyet’te. Herkesin hakkına hukukuna saygı göstermek için çabalıyoruz. Sorumluluğu bulunmayan kişileri sorumluymuş gibi göstermekten kaçınmaya çalışıyoruz. Yargı kararı ortaya çıkmadan yargısal hükümlerde bulunmaktan uzak duruyoruz. Titizleniyoruz bu konularda. Gayret ediyoruz. Ama yayıncılıkta bazen yol kazaları da oluyor, olabiliyor. Geçen gün sadece ve sadece Hürriyet’in internet sitesinde bir haber çıktı. Çok kısa bir süre yayında kaldı bu haber. Bildirici amirallerin yakınlarını da konu eden bir haberdi bu. İnternet haberciliğinin kendine özgü hızının yol açtığı bir hız kazasıydı bu haber. Fark eder etmez derhal yayından çektik." diye yazdı. 

BU HABERİN MAĞDUR ETTİĞİ HERKESTEN ÖZÜR DİLİYORUZ

Hakan, "Fakat sonuçta kısa bir süreliğine de olsa yayında kalmış oldu. Buradan açıkça ilan ediyorum: Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Hatayla yüzleşmek, yanlışa yanlış demek, özür dilemekten kaçınmamak... Tüm bunların erdeminin farkındayız. Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz" dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6906124/ahmet-hakan-fisleme-tepkilerine-neden-olan-haber-icin-ozur-diledi