Uzun süredir sessizliğini koruyan DEAŞ terörü yeniden yüzünü gösterdi

Ülkenin batısındaki bir polis karakolunu basan teröristler, son 3 yılın en büyük saldırısını düzenledi.

 DEAŞ'lı teröristlerin son aylarda Suriye'de askerleri taşıyan otobüsleri hedef aldığı, Irak'ta ise gerilla tarzı saldırılar düzenlediği vurgulandı.

The Times'ın haberine göre Suriye'nin batısında yer alan Al-Saan kasabasını hedef seçen teröristler, bölgedeki polis karakolunu bastı. Burada görevli 8 asker ve polisi rehin alan teröristler, Esed rejimi muhbiri olduğu öne sürülen 11 sivili de alıkoydu.

Sivil halktan rehin alınanlarla birlikte sayı 46'yı bulurken, gazetenin haberine göre rehineler bir süre sonra serbest kaldı. Olaylar sırasında bir sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Söz konusu bölge uzun süre terör örgütü DEAŞ'ın kontrolü altındaydı. Bölge, 2017 yılında Suriye ordusu tarafından düzenlenen operasyon sonucu geri alındı.

The Times, yaşanan son saldırının DEAŞ'ın uyuyan hücrelerinin harekete geçtiğini gösterdiğine dikkat çekti. 

 Teröristlerin son aylarda Suriye'de askerleri taşıyan otobüsleri hedef aldığı, Irak'ta ise gerilla tarzı saldırılar düzenlediği vurgulandı.

ABD'nin başı çektiği operasyonlar sonucu DEAŞ'ın Suriye ve Irak'taki faaliyetlerini 2019 itibarıyla bitirildiği düşünülüyor. DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi, aynı yıl düzenlenen bir ABD operasyonu sırasında esir düşeceğini anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlatarak ölmüştü.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6906036/uzun-suredir-sessizligini-koruyan-deas-teroru-yeniden-yuzunu-gosterdi