Garanti Koza iflas etti

İnşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden Garanti Koza AŞ için mahkeme iflas kararı verdi. Şirketin Esenyurt’taki yarım kalan projesinden ev alan binlerce kişi ise ortada kaldı. İflas kararı sonrası şirketin tasfiye süreci için düğmeye basıldı. Şirket, Bulgaristan’da da 240 milyon Euro’luk bir proje başlatmış ancak tamamlayamamıştı.

İstanbul Esenler’de bulunan 44 katlı Tekstilkent Koza Plaza gibi onlarca projede imzası bulunan Garanti Koza İnşaat AŞ iflas etti. Ticaret sicil kaydı 1953 yılına ait olan şirketin sermayesi 100 milyon lira seviyesindeydi. İstanbul Esenyurt’taki 5 bin konutluk dev proje sonrası mali dengesi bozulan şirket bir daha toparlamadı.

Alacaklılardan biri Garanti Koza’nın iflası istemi ile geçen yıl dava açtı. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava geçen 30 Mart günü karara bağlandı. Mahkeme, 70 yıla yakın bir geçmişi bulanan şirket için iflas kararı verdi. Bu kararla birlikte şirket için tasfiye süreci başladı. Şirketin tasfiye süreci Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü’nce yürütülecek.

YEŞİL GYO’YA  DA DAVA AÇILDI

Öte yandan ‘iflas’ istemli bir davanın da Yeşil GYO AŞ’ye karşı açıldığı anlaşıldı. Yeşil GYO’nun Esenyurt’taki projesinden ev alan 5 kişi, aradan yıllar geçmesine rağmen ne tapularını ne paralarını alabildi. Anılan 5 kişi adına ilk olarak şirkete karşı icra takibi yapıldı. İcra takibine yapılan itiraz sonrası, alacaklı oldukları öne sürülen 5 kişi adına bu kez iflas talepli dava açıldı. Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, alacak tutarı ise 3.9 milyon lira olarak kayda geçti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6906008/garanti-koza-iflas-etti