Nagehan Alçı’ya para cezası! ‘Dink’ suikastı için o ifadeleri kullandı

İstanbul Adalet Sarayı’nda görevli hakim Hakkı Yalçınkaya, gazeteci Nagehan Alçı Kütahyalı’nın bir yazısında, ‘Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hakim Hakkı Yalçınkaya Çağlayan Adliyesi’nde hala asliye ceza hakimi olarak görev yapıyor’ dediği gerekçesiyle şikayetçi olmuştu.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTENMİŞTİ

Hakim Yalçınkaya’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada Nagehan Alçı Kütahyalı’nın, ‘sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret’ suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müşteki hakim Hakkı Yalçınkaya ve tarafların avukatları hazır bulundu.

"ÇOK MADURUM"

Duruşmada müşteki hakim Hakkı Yalçınkaya, "Çok mağdurum. Hakimlere hakareti alışkanlık haline getirmiştir. Eşi hakkında verdiği karar için Hakim Dursun Ali Gümüş’e de hakaret etmiştir. Bu yazıda Türk milletine hakaret ettiğini, Ermeni tezlerine hizmet ettiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Mütalaaya katılmadıklarını söyleyen Nagehan Alçı’nın avukatı Esennur Ezgi, "Müvekkilim müştekiye karşı kesinlikle hakarette bulunmamıştır. Açık kaynak bilgilerine dayanarak yazısını yazmıştır. Kişilik haklarına saldırı söz konusu değildir. Bu nedenle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

NAGEHAN ALÇI'YA 7 BİN 80 TL ADLİ PARA CEZASI

Mahkeme, sanık Nagehan Alçı’yı ’kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçundan 7 bin 80 TL adli para cezasına çarptırdı.

Öte yandan Alçı’nın avukatı Esennur Ezgi, karara karşı itiraz dilekçesi sundu.

- Milli Gazete, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/video/6877299/nagehan-alciya-para-cezasi-dink-suikasti-icin-o-ifadeleri-kullandi