Çavuşoğlu'ndan Afganistan açıklaması! Barış süreci dönüm noktasında

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geldiği Tacikistan’da Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştü. Resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Tacikistan’da Eşref Gani ile görüşmesinin ardından Çavuşoğlu, Tacikistan ve Afganistan’ın eş başkanlığında gerçekleştirilen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9’uncu Bakanlar Konferansı’na katıldı.

AFGANİSTAN'DA BARIŞ SÜRECİ DÖNÜM NOKTASINDA

Çavuşoğlu konferansta gerçekleştirdiği hitapta, Asya’nın Kalbi İstanbul Süreci’nin Türkiye’nin girişimleri ile 9 yıl önce başlatıldığını belirterek, “Bu süreci başlatma girişimimizin arkasındaki neden hala güçlü bir şekilde mevcut. Bölgemizdeki sorunları yalnızca yine bölgemizdeki işbirliği ruhu ile çözebiliriz. Afganistan’daki barış süreci, önemli bir dönüm noktasına ulaştı” dedi.

BARIŞ İLERLEMENİN TEK YOLU

Katar’a, Afganistan’daki barış sürecine ilişkin Doha’da gerçekleştirilen görüşmelerdeki değerli katkıları nedeniyle teşekkür eden Çavuşoğlu, geçtiğimiz yıl ABD ve Taliban’ın yaptığı anlaşma bakımından da Doha’daki görüşmelerin önemli olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, yine de bölgede şiddet eylemlerinin devam ettiğine dikkat çekerek, “Yavaş ilerlemesine rağmen barış süreci, ilerlemenin tek yolu. Bu sürecin başarıya ulaşması için hepinizin desteğini bekliyoruz. Afgan kardeşlerimiz barış içinde yaşamayı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, Afganistan’ın bölgedeki işbirliğinin güçlenmesinden en karlı çıkan ülkelerden biri olacağını söyledi.

"Türkiye kardeş Afganistan'ın barışı, istikrarı ve refahı için çalışmaya devam edecektir"

Çavuşoğlu, Afganistan halkının barış ve refah içinde daha parlak bir geleceği hak ettiğini vurgulayarak "Bölgesel bağlantısallık için büyük bir potansiyel var. Bölge ülkeleriyle yakın zamandaki temaslarım bu ilgi ve desteğin düzeyini teyit etti. Afganistan, bu artan bölgesel bağlantısallığın başlıca yararlanıcıları arasında olacaktır." diye konuştu.

Türkiye ve Afganistan'ın, diplomatik ilişkilerin yüzüncü yılını kutladığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Türkiye kardeş Afganistan'ın barışı, istikrarı ve refahı için Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci dahil tüm platformlarda çalışmaya devam edecektir." ifadesini kullandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6872268/cavusoglundan-afganistan-aciklamasi-baris-sureci-donum-noktasinda