Olmayan hakarete ceza ısrarı

Alanda bulunan Saadet Partili Yıldıray Çamlıca ve Rıdvan Çamlıca, Soylu’ya cevap verdiği için gözaltına alınmışlardı. “Kamu görevlisine hakaret” suçundan dava açılan teşkilat mensupları Yıldıray ve Rıdvan Çamlıca hakaret etmemelerine rağmen para cezasına mahkûm edildi.

31 Mart Yerel Seçimleri çalışmalarında Saadet Partisi’ne yönelik hakaret dolu konuşmalar yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üsküdar’da yaptığı konuşmasında Saadet Partililere yönelik mesnetsiz iddialarda bulunmuş ve ısrarla bunları tekrar etmişti. Bölgede Soylu’yu dinleyen Saadet Partili Yıldıray Çamlıca ve Rıdvan Çamlıca, Soylu’ya yönelik tepki gösteren ifadeleri nedeniyle gözaltına alınmış ve kamu görevlisine hakaret suçundan haklarında dava açılmıştı. İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava dün sonuçlandı. Duruşmaya sanıkların dışında müdafi avukatlar Cem Kaya Karatün ve Yusuf Baydar da katıldı. Duruşma sırsında dinlenen tanıkların ifadelerinde de İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelik hakaret içeren ifadeler kullanılmadığı belirtildi.

TANIK İFADELERİ DE HAKARET OLMADIĞINI GÖSTERDİ

Tanık olarak dinlenen Nevzat Akçaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşma sırasında Saadet Partisi’nden bir ismi söylediği ve “PKK ile onlar imza attı” dediğini, sanık Yıldıray Çamlıca’nın ise bunun üzerine “Kim PKK ile imza attıysa, anlaşma yaptıysa şerefsizdir, namussuzdur.” dediğini beyan etti. Tanık Hüseyin Aksoy ise olay günü Yıldıray Çamlıca ile sohbet edip çay içtikleri sırada Bakan Soylu’nun geldiğini duyduklarını ve konuşma yapacağını öğrendiklerini söyledi. Tanık Aksoy, sözlerinin devamında şunları belirtti:

“Sayın Bakan konuşurken Saadet Partisi’nin HDP ile işbirliği yaptığını söyleyince Yıldıray arkadaşımız da ‘Yalan, eğer kim işbirliği yapıyorsa Allah belasını versin’ diye bağırdı. Daha sonra kargaşa meydana geldi.”

MAHKEME SADECE POLİSLERİN İFADESİNE İTİBAR ETTİ

İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık müdafii olarak katılan avukatlardan Cem Kaya Karatün, mahkemede yaşananlarla ilgili gazetemize yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Mahkeme sadece müştekinin tanığı olan ve kamusal olarak da emrinde bulunan polislerin ifadelerine itibar etti. Ceza kanununda bir usûl vardır. Müşteki şikâyetinden vazgeçtikten sonra vekille temsil edilemez. Süleyman Soylu şikâyetinden vazgeçtiği için avukatı duruşmaya giremez. Ancak karşı tarafın avukatı mahkemeye girdi, itiraz ettik ancak kabul edilmedi. Mahkeme üstelik Soylu’nun avukatına söz vermemesi gerekirken söz vermiştir. Esas hakkında savunma sırasında karşı tarafın avukatı itirazları ile yargılamayı etkilemiştir. Mahkemelerde son söz savunmaya aittir. Ancak bu mahkemede son söz karşı tarafın avukatına verilmiş, itirazları sorulmuştur. İstinaf yoluna giderek bu davanın takipçisi olacağız.”

“HAKARET YOK, BERAAT TALEP EDİYORUZ”

Esas hakkındaki savunmasını yapan sanık Rıdvan Çamlıca, olay günü kimseye bir hakarette bulunmadığını, herhangi bir suç işlemediğini, bu nedenle beraatine karar verilmesini talep etti. Diğer sanık Yıldıray Çamlıca da hiç kimseye hakaret etmediğini belirterek, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik zerre kadar kötü bir söz söylemişliğim yoktur. Beraatimi talep ediyorum.” diye konuştu.

KİŞİ BAŞI 7 BİN LİRA PARA CEZASI VERİLDİ

Sanık ifadelerini, tanıkları ve avukatların savunmalarını dinleyen mahkeme, sanıkları para cezasına mahkûm etti. Teşkilat mensupları Yıldıray ve Rıdvan Çamlıca, Soylu’ya yönelik hiçbir hakaretleri bulunmamasına rağmen açılan davada para cezasına mahkûm edildi. Saadet Partililer olmayan hakaretin bedeli olarak ayrı ayrı 7 bin 80 lira ceza ödeyecek. Karar için istinaf yolu açık bırakıldı. Sanık avukatlarından Cem Kaya Karatün ve Yusuf Baydar, Milli Gazete’ye yaptığı açıklamada kararı istinaf edeceklerini ve davanın takipçisi olduklarını vurguladı.

KARAMOLLAOĞLU’NA YÖNELİK MESNETSİZ İTHAMLAR VAR

Avukat Yusuf Baydar ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Saadet Partisi ve Genel Başkanı’na yönelik hakaretleri ortadayken, kendisine itiraz eden iki Saadet Partisi mensubuna ortada hakaret yokken ceza verilmesi kabul edilebilir olmadığını söyledi. Baydar, “Soylu’nun Temel Karamollaoğlu’na yönelik ithamları kabul edilebilir değildir. Müvekkillerimiz de bunu ifade etmiştir. Kaldı ki Saadet Partisi’nin terörle anmak ve yan yana getirmeye çalışmak kabul edilemez bir durumdur.” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6870727/olmayan-hakarete-ceza-israri