Taliban'dan ABD'ye uyarı: 1 Mayıs'a kadar...

ABD Başkanı Joe Biden görevine başladığından beri düzenlediği ilk resmi basın toplantısında yaptığı açıklamada ABD askerlerinin 1 Mayıs tarihine kadar Afganistan’dan çekilmesinin “zor” olduğunu söylemişti.

Biden'ın açıklamasının ardından Taliban'dan, daha önce anlaşıldığı üzere 1 Mayıs tarihinde çekilmeleri için uyarı geldi.

"SİLAHLI MÜCADELEYE DEVAM ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Taliban tarafından yapılan açıklamada, "ABD ordusunun 1 Mayıs tarihine kadar Afganistan'dan çekilmemesi halinde örgütümüz Afganistan'daki yabancı birliklere karşı düşmanlıklarını sürdürecek. Vatanımızı savunmak için savaşmaya ve yabancı güçlere karşı silahlı mücadeleye devam etmek zorunda kalacağız" ifadeleri yer aldı. Taliban, ABD'nin zamanında geri çekilmemesi gibi bir senaryonun Washington'ın 1 yıl önce örgütle yaptığı "anlaşmanın ihlali" olacağını da belirtti. 

KABİL İLE BARIŞ GÖRÜŞMELERİ BAŞLATMA SÖZÜ VERMİŞTİ

Öte yandan ABD'nin eski Başkanı Donald Trump döneminde imzalanan anlaşmada, Taliban'ın ülkede bulunan askerlere saldırmaması halinde ABD ordusunun, 1 Mayıs tarihine kadar tam ve kademeli olarak ülkeden çekileceği ifade edilmişti. Taliban ise hükümlülüklerine büyük ölçüde uyduğu anlaşma kapsamında El Kaide'nin kendi topraklarında bir yer edinmesini engelleme ve Kabil ile barış görüşmeleri başlatma sözü vermişti. 

"AFGANİSTAN'DAN 1 MAYIS'A KADAR ÇEKİLMEMİZ ZOR" 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında Biden'ın "1 Mayıs'a kadar Afganistan'dan çekilmemiz zor gibi" ifadesine açıklık getirdi.

Psaki, Biden'ın bölgedeki lojistik durumu göz önüne alarak böyle bir çıkarımda bulunduğunu belirterek "Bölgedeki duruma bakılırsa 1 Mayıs'a kadar çıkmamız zor gibi, Biden da bunu söyledi. Biz Afganistan'ın yeniden teröristler için cennet olmasını istemiyoruz. Bölgedeki ortak ve müttefiklerimizle irtibat içindeyiz. Ancak Biden henüz nihai kararını vermedi" diye konuştu. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6818049/talibandan-abdye-uyari-1-mayisa-kadar