Paşinyan’dan yeni hamle! Genelkurmay Başkanı’nı değiştirdi

Ermenistan'da Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve kuvvet komutanlarının Başbakan Nikol Paşinyan'ın ve hükümetin istifasını istemesinin ardından başlayan krizde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Daha önce muhtıra veren Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı  2 kez görevden almaya çalışan Başbakan Paşinyan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın vetosu ile karşı karşıya kalmıştı. 

Geçen hafta ise erken seçim kararı alan Başbakan Nikol Paşinyan, bugün dikkat çeken açıklama yaptı. Paşinyan, Artak Davtyan’ı Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirdiğini duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre Paşinyan, Paşinyan’ın önerdiği Artak Davtyan’ı isimi henüz cumhurbaşkanı tarafından resmi olarak onaylanmadı.

Reuters'e göre "Cumhurbaşkanının atama konusunda Başbakan tarafından sunulan kararname taslağını imzalamadığı ve Anayasa Mahkemesine itiraz etmediği göz önüne alındığında, Artak Davtyan'ın Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı görevine atandığı kabul edilmektedir." ifadeleri yer aldı.

ERMENİSTAN’DA KAOS SÜRÜYOR

Ermenistan Genelkurmayı ve üst düzey askeri isimler, Dağlık Karabağ savaşının işgal edilen bölgelerden çekilmeyle sonlanmasının ardından 25 Şubat gününde Paşinyan’a istifa çağrısı yapan bildiriler yayımlamıştı. Paşinyan ise bu muhtıraları darbe girişimi olarak reddedip destekçilerini sokağa çağırmıştı. Eş zamanlı olarak da Gasparyan’ı görevden almaya çalışmıştı.

Ermenistan siyaseti, darbe girişiminden bu yana kilitlenmiş durumda. Paşinyan ile Dağlık Karabağ anlaşmasına karşı çıkan muhalefet arasındaki erken seçim görüşmeleri de sonuçsuz kaldı. Muhalefet partileri, Paşinyan’ın seçimden önce istifa etmeyi reddetmesi nedeniyle kriz görüşmelerinden çekildiklerini açıkladı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6799570/pasinyandan-yeni-hamle-genelkurmay-baskanini-degistirdi