Ermeni lobisi yeniden harekete geçti! Biden'a 1915 baskısı!

ABD'de Ermeni lobisi yeniden 1915 olaylarını gündeme getirmeye başladı. Mesnetsiz "soykırım" iddialarını yineleyen bir grup ABD'li senatör, ABD Başkanı Joe Biden'a mektup gönderdi. 

Joe Biden'a, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıma çağrısı yapılan mektuba 38 senatör imza attı. Skandalın öncülüğünü ise Demokrat Senatör Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn'in yaptı.

BIDEN'E SOYKIRIM BASKISI

Her iki partiden de senatörlerin isimlerinin yer aldığı mektupta, Biden'ın geçen yıl yaptığı bir konuşma hatırlatılarak, "Ermeni soykırımı gerçeğini resmen tanıma çağrısını güçlü şekilde yapmak üzere size yazıyoruz.

Geçmişte Ermeni soykırımını soykırım olarak tanımıştınız, şimdi Başkan olarak yine aynı şeyi yapmaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

2019 yılında ABD Kongresinin her iki kanadında da kabul edilen "1915 olaylarının soykırım olarak tanınması" yönündeki karar tasarılarına atıf yapılan mektupta, Biden yönetiminin olayı "soykırım" olarak resmen tanıyarak Kongreye katılması gerektiği savunuldu.

BIDEN YÖNETİMİNE 'SESSİZLİĞİNİ BOZ' ÇAĞRISI

Daha önceki yönetimlerin bu yönde resmi bir adım atmayıp sessiz kaldıklarına dikkat çekilen mektupta, Biden yönetimine bu sessizliği bozması çağrısı yapıldı.

ABD Başkanı Biden, geçen yıl başkan adayı iken yaptığı 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında, olayları "soykırım" olarak tanımlamış ve başkan seçilmesi halinde bu yöndeki bir Kongre tasarısına destek vereceğini ifade etmişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6794749/ermeni-lobisi-yeniden-harekete-gecti-bidena-1915-baskisi