Şahin ve Türeciye Alman nişanı! "Yardım etmek, Allah’ın bir lütfudur"

Yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) aşısını bulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Türk kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Yıldızlı Liyakat Nişanı verilecek.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Şahin ve Türeci'ye madalyalarını Berlin'in Bellevue Sarayında bir törenle takdim edecek. Törene Başbakan Angela Merkel de katılacak.

Tören öncesi açıklamalarda bulunan Şahin, "İnsanlara yardım edebilmemiz, Allah’ın bir lütfudur" derken, Türeci ise onaylanan her aşının yaptırılabileceğini belirtti.

İNSANLARA YARDIM ETMEK ALLAH'IN BİR LÜTFUDUR

Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tören öncesi Bild sunucusu Nele Würzbach'a röportaj verdi. 

Alman Bild'e konuşan Uğur Şahin, "İnsanlara yardım edebiliyor olmamız, Allah’ın bir lütfudur” sözlerini manşetine taşırken, “Yardımcı olabilmek harika bir duygu. Başladığımızda bunun istisnai bir durum olacağını biliyorduk. Yardım etmeliyiz ve belki yardım edebiliriz. Yardım edebilmemiz Allah'ın bir lütfudur. Aşılama yoluyla bu kadar çok insanın özgürlüğünü kazanmasına yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz. Ve aşılar devam ederse, yaz sonunda normal hayata dönebiliriz” ifadelerini kullandı.

AŞI İLE DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK KAZANACAĞIZ

Dünya genelinde aşı çalışmalarına rağmen süren Kovid-19 salgını ve aşı tartışmalarına ilişkin soruya yanıt veren Uğur Şahin, “Sürü bağışıklığını elde etmek için hepimizin birlikte çalışması önemlidir. Böylece enfeksiyonlar dramatik bir şekilde azalacaktır. Böylece tekrar normal bir yaşama sahip olabiliriz. İlk adım, en savunmasız olanları aşılamaktır. Bu, ölüm oranlarında bir azalmaya yol açacaktır. Hastanede kalış süresinin azalmasına yol açacaktır. Böylelikle Kovid salgını zayıflayacak ve daha fazla özgürlük kazanacağız." dedi.

BÜTÜN DÜNYANIN AŞILANMASI GEREK

Ödülü almanın onur olduğunu söyleyen Özlem Türeci, “Başarı sadece bizim değil, arkamızda BioNTech bünyesinde çalışan birçok arkadaşımız var. Bir aşıyı bu kadar çabuk hazır hale getirebilmek bilimin onurlandırıldığının bir işaretidir" dedi. BioNTech'in daha fazla aşı üretip üretmeyeceği konusundaki soruya Türeci, "Tam da üzerinde çalıştığımız şey bu. Aşı geliştirmeye başladığımızda, kapasiteyi artırmak için tüm olasılıkları inceleyecek ve ardından bu kapasite artışlarını uygulayacak şekilde kurduk. Bu yıl üretim hedefimizi artırdığımızı ilan ettik. Üzerinde çalışıyoruz, bütün dünyanın aşılanması gerekiyor" diye konuştu.

Özlem Türeci aşı olup olmadıkları sorusuna, “Evet, tüm çalışanlarımızla birlikte kendi aşımızdan olduk” yanıtını verdi.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6662857/sahin-ve-tureciye-alman-nisani-yardim-etmek-allahin-bir-lutfudur