HDP'nin kapatılmasıyla ilgili Almanya'dan flaş açıklama

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi'nin ( HDP) "terör örgütü PKK-KCK'yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmakla" suçlanarak kapatılması istemiyle 609 sayfalık iddianame hazırlamış, Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) dava açılmıştı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KAPATILMA DAVASI AÇIKLAMASI

Konu Türkiye gündeminde bomba etkisi oluştururken, konuyla ilgili olarak Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

"DEMOKRATİK STANDARTLARA UYULMASINI BEKLİYORUZ"

HDP'nin kapatılma davasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği üyeliğine aday ülke olarak taahhüt ettiği en yüksek demokratik ve anayasal standartlara uymasının beklendiği kaydedildi.

"SÜRECİ ÇOK DİKKATLİ ŞEKİLDE İZLEYECEĞİZ"

Almanya'nın HDP'nin kapatılma sürecini endişeyle izlediği aktarılan açıklamada, "HDP davası orantılılık konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor çünkü demokratik karar alma, tüm vatandaşların görüş ve çıkarlarının meşru bir temsilini gerektirir. Her şeyden önce, buna canlı bir muhalefet de dahildir. Bu nedenle, sonraki süreci çok dikkatli şekilde izleyeceğiz." denildi.

"HDP, PKK İLE ARASINA NET ŞEKİLDE MESAFE KOYMALI"

HDP'den beklentilerinin de AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net bir şekilde mesafe koyması olduğu vurgulanarak, "HDP'nin AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net şekilde mesafe koymasını bekliyoruz." açıklamasında bulunuldu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6645862/hdpnin-kapatilmasiyla-ilgili-almanyadan-flas-aciklama