Erdoğan'a "Tabelayı cezalandırmakla bir yere varılmaz" hatırlatması

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015 yılındaki 'Balıkesir Ekonomi Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmasını hatırlattı.

CHP'li Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015'te parti kapatılmasıyla ilgili yaptığı, "Partiler madem ki tüzel kişiliktir, gerçek kişiyle tüzel kişiliği birbirine karıştırmayalım" sözlerini hatırlatarak, "Bu sözler yalan mıydı?" diye sordu.

Twitter'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti kapatılmayla ilgili görüşlerini aktardığı videoyu paylaşan CHP'li Özkan "Parti kapatma kararı nerede, nasıl alındı? Bu sözler yalan mıydı? Türkiye nereye gidiyor" şeklinde ifade etti.

Balıkesir'de 2015 yılında ödül töreninde Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ben partileri, madem ki tüzel kişiliktir, gerçek kişiyle tüzel kişiliği birbirine karıştırmayalım. Tüzel kişiye ceza verilir mi? Ceza kime verilmesi lazım, gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin genel başkanı suç işlediyse ver. Üyeleri suç işlediyse kendilerine ver. Ama bir partiye bu cezayı niye veriyorsun. Mesele şu an iktidar partisinin 22 milyon oy vereni var. Şimdi siz o partiyi kapattığınız anda bu ne demektir, 22 milyonu ne yapıyorsunuz, cezalandırıyorsunuz." 

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6640385/erdogana-tabelayi-cezalandirmakla-bir-yere-varilmaz-hatirlatmasi