Uzay çiftlikleri gerçek mi oluyor? Tarımda uzay devrimi!

Dünya'nın teknoloji üretim merkezi Çin, uzayda da ABD ile yarışmaya devam ediyor. Çin'in Chang'e-5 keşif aracıyla Kasım ayında Ay'a gönderdiği ve 17 Aralık'ta dünyaya geri getirilerek Şubat ayında Guangzhou kentinde ektiği çeltik tohumları filizlendi. Keşif aracıyla 23 gün süren uzay yolculuğunu tamamlayan yaklaşık bin 500 çeltik tohumu bir serada filizlenerek yapraklarını açtı.

Çin'deki gelişmelerin ardından gözler uzay teknolojilerine çevrildi. Çiftçiliğin uzay devrimi, hem iş dünyası hem de küresel ısınma ve iklim değişikliği ile karşı karşıya kalan dünya için aynı şekilde fayda sağlayacağı düşünülüyor.

BBC'de yer alan habere göre uzmanlar tarımda uzay devriminin amacını, daha az insan gücüyle daha fazla gıda üretmek olduğunu kaydediyor. Bu devrim, daha az zirai kimyasal, daha az makine, daha az su, anlamına geliyor.

Uzmanlara göre eski çağlardan günümüze kadar çeşitli teknolojilerle modernizasyon süreci yaşanan tarımda, dijital devrim ile üç büyük gelişme oldu. Birincisi, sensör teknolojisinin gelişmesi, ikincisi, verilerin işlenmesi, üçüncüsü ise yapay zeka ve makine öğrenimi tarım teknolojisini geliştirdi.

BBC'ye konuşan Cornell Dijital Tarım Enstitüsü müdürü Susan McCouch sulama sistemlerindeki sensörlerin, mahsulleri sulayıp sulamayacağına karar vermek için uydulardan yayınlanan sinyalleri alacak şekilde tasarlanabileceğini söyledi.

 GPS'in ortaya çıkmasıyla tarım endüstrisindeki ilerleme daha da gelişti. Tarım makinelerinde GPS teknolojisinin kullanılması çiftçilerin ekinleri daha doğru bir şekilde ekmesine, işlemesine ve hasat etmesine kolaylık sağlıyor. 

Ot seviyelerini ve gölgelik kapsamını, toprak analizini, hava modellerini ve belirli alanlardan alınan tarihi mahsul verimi verilerini izlemek için uydu ve drone görüntüleri de kullanılıyor. Elde edilen veriler yapay zeka sistemi ile tarımda nokta atışı adımlar atılabiliyor. Uzmanlar, çiftçiler ne kadar çok bilgiye sahip olursa, o kadar verimli mahsul elde edebilirler. Bu ekini o tarlaya dikmeli mi? Bu mahsulü bir sonraki hafta değil de bu hafta ekilirse sonuç ne olabilir? Bu bitki çeşidi, bu tür bir toprakla daha iyi tepki veriyor mu? soruları gelişen teknoloji ile yanıt buluyor.

ABD Havacılık ve uzay mühendisliği firması Planet ise her gün 3-5 metre (10-16ft) çözünürlükte tüm dünyada üç milyon ayrı görüntü yakalamak için mini uydudan oluşan bir filo kullanım verisi geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede çiftçilerin işleri daha da kolaylaştırma hedefleniyor.

Planet kurucu ortağı Robbie Schingler "Günlük uydu görüntüleri, küresel ölçekte ve yerel çiftlik düzeyinde gerçek zamanlı karar vermeyi mümkün kılıyor. Çiftçiler, daha az optimize girdilerle, besin akışını azaltarak ve toprağı sürmeden rejeneratif uygulamaları verimli bir şekilde ölçeklendirerek daha fazla ürün alabilirler" ifadelerini kullanıyor.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6639828/uzay-ciftlikleri-gercek-mi-oluyor-tarimda-uzay-devrimi