Sektörler durdu çalışan sayısı arttı

TÜİK’in salgının neredeyse bütün sektörleri daralttığı bir dönemde ücretli çalışan sayısının yüzde 5,2 oranında arttığını açıklaması manidar bulundu. İlk defa açıklanan bir verinin bir önceki yılla karşılaştırılması ise uzmanlar tarafından doğru bulunmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ücretli çalışan istatistiğini ilk kez yayınladı. Pandeminin bütün dünyayı kasıp kavurduğu,  neredeyse sektörlerin tamamına yakınını durdurma noktasına getirdiği bir dönemde TÜİK, ücretli çalışan sayısının Ocak’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artış gösterdiğini açıkladı. TÜİK’in raporuna göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Ocak 2020’de 11 milyon 969 bin 591 kişi iken bu yıl Ocak’ta yüzde 5,2 artışla 12 milyon 589 bin 820 kişiye yükseldi. Verilere göre, ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yıllık bazda yüzde 8,4, inşaat sektöründe yüzde 22,1 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,5 artış kaydetti.

İLK DEFA AÇIKLANDI AMA GEÇEN SENE İLE KARŞILAŞTIRILIYOR

Pandeminin bütün sektörleri etkilediği, işten çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde TÜİK’in ücretli çalışan sayısının arttığını açıklaması kamuoyuna inandırıcı gelmedi. Neredeyse bütün sektörlerin daraldığı, çalışanların önemli bir kısmının kısa çalışma ödenekleriyle hayatını idame ettirirken, TÜİK’in verileri soru işaretlerine neden oldu. Uzmanlar ise ilk defa bu yıl açıklanan ücretli çalışan sayısının geçen yılla karşılaştırılmasını ise doğru bulmadı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6634703/sektorler-durdu-calisan-sayisi-artti