Anket üstüne anket! MetroPOLL "Asla oy vermem" diyenleri açıkladı

Türkiye'de erken seçim tartışmaları gündemde yerini korurken kamuoyu araştırma şirketlerinden anket üstüne anket geliyor. Seçim döneminde yaptığı anketler ile dikkat çeken MetroPOLL Araştırma Şirketi, son olarak seçmene  'Asla oy vermem dediğiniz bir siyasi parti var mı?' sorusunu yöneltti.

MetroPOLL Araştırma Şirketi'in kurucusu Özer Sencar'ın, sosyal medya hesabından Türkiye genelinde yapılan “Kararsızlar” araştırmasını paylaştı. Şubat 2021'de yapılan ankette seçmene 'Asla oy vermem dediğiniz bir siyasi parti var mı?' sorusu yöneltildi. Seçmenin verdiği cevaplar ise dikkat çekti. Paylaşılan ankette Ak Partiye asla oy vermem diyenler oranı yüzde 26.4 ile ilk sırada yer aldı. Ardından HDP (26), CHP (12.8) ve MHP (3.3) geldi.

AK PARTİLİLERİN YÜZDE 99.2'Sİ SAADET'E OY VEREBİLİR

Anket sonuçlarına göre katılan CHP’lilerin yüzde 60,4’ü “asla AK Parti’ye oy vermem” derken, AK Partili seçmenlerin yüzde 30’u ise “CHP’ye oy vermem” dedi.

Ak Parti'den Saadet Partisine oy vermem diyenlerin oranı ise yüzde 0,8 olarak yer aldı.

Ak Partili seçmenlerden İYİ Parti'ye asla oy vermem diyenlerin oranı ise yüzde 1,0 olarak belirlendi. AK Partili seçmenin yüzde 0.1'i  Ali Babacan kurduğu DEVA Partisi'ne oy vermem derken, 0.2'si ise Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisine oy vermem dedi.

Terör örgütü PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle kapatılma tartışmalarıyla gündemde olan HDP'ye ise ülkücü seçmen tabanlı MHP’lilerin yüzde 59,2’si asla oy vermem dedi. MHP'nin ardından ikinci olarak HDP'ye oy vermem diyen Saadet Partililer oldu. Ak Parti ise üçüncü sırada yer aldı.

KARARSIZLAR DİKKAT ÇEKTİ

Ankete katılanların arasında kararsız veya protesto oy kullanacağını belirtenlerin oranında Ak Partililer dikkat çekti. Ak Parti'ye oy verenlerin yüzde 16'sı, CHP'ye oy verenlerin yüzde 5.4'ü, MHP'ye oy verenlerin yüzde 2.1'i ve İYİ Parti'ye oy verenlerin yüzde 0.9'u kararsız olduğunu söyledi.

Ortalama olarak ankete katılanların yüzde 24.4'ü cevap vermek istemedi. 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6626047/anket-ustune-anket-metropoll-asla-oy-vermem-diyenleri-acikladi